Co trzeci Polak nie może pozwolić sobie choćby na tygodniowe wakacje. Zobacz dane Eurostatu

Świat
Co trzeci Polak nie może pozwolić sobie choćby na tygodniowe wakacje. Zobacz dane Eurostatu
pixabay

Co trzeci Polak (34,6 proc.) nie może sobie pozwolić nawet na tygodniowe wakacje poza domem; w całej UE takich osób jest ponad 28 proc. - wynika z zestawienia Eurostatu. Sytuacja w Polsce poprawiła się jednak znacznie w ostatnich pięciu latach.

Choć dla większości rodzin w UE lato oznacza wyjazdy i wakacje, to nie wszyscy mogą sobie pozwolić na takie aktywności. Z szacunków Europejskiego Biura Statystycznego wynika, że 28,3 proc. osób powyżej 16. roku życia nie mogło wyjechać na tygodniowy urlop w 2018 roku. Sytuacja się jednak poprawia, bo w 2013 roku odsetek takich osób wynosił 39,5 proc.

 

Spośród 28 krajów członkowskich najwięcej osób, które nie mogły pozwolić sobie na tygodniowy wyjazd było w Rumunii. W kraju tym odsetek tych, którzy musieli zostać w domu wynosił 58,9 proc. Kolejne miejsca od dołu zestawienia należały do mieszkańców Chorwacji, Grecji i Cypru - w tych krajach odsetek niemogących skorzystać z wyjazdowych wakacji wynosił 51 proc.

 

Z drugiej strony najniższy odsetek tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na tygodniowe wakacje jest w Szwecji (9,7 proc.), Luksemburgu (10,9 proc.), Danii (12,2 proc.), Austrii (12,4 proc.), a także Finlandii (13,3 proc.), Holandii (14,2 proc.) oraz Niemczech (14,5 proc.).

 

Poprawiło się w Bułgarii

 

W ciągu ostatnich pięciu lat najbardziej sytuacja poprawiła się w Bułgarii. Liczba niemogących wyjechać na urlop spadła w tym kraju od 2013 roku o 35,8 punktu procentowego do 30,5 proc. w 2018 roku. Podobnie było w Polsce gdzie spadek od 2013 do 2018 roku wynosi 26 punktów procentowych.

 

Grecja była jedynym państwem członkowskim UE, w którym odsetek ten wzrósł w tym samym pięcioletnim okresie, o 2 punkty procentowe do 51 proc. w 2018 roku.

 

Z opublikowanego w czerwcu badania Ipsos Polska na zlecenie Mondial Assistance wynika, że w tym roku na wakacje chce wyjechać 65 proc. Polaków. Ponad połowa Polaków deklaruje, że wakacyjny wyjazd zorganizuje samodzielnie.

 

W tym roku największą popularnością wśród badanych kierunków zagranicznych cieszą się Chorwacja (16 proc.), Grecja (16 proc.) oraz Hiszpania i należące do niej Wyspy Kanaryjskie (14 proc.). Na czwartym miejscu jest Bułgaria (8 proc.). W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych krajów znalazła się też coraz popularniejsza wśród Polaków Albania (3 proc.) - wskazano w sondażu.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie