Indonezja: silne trzęsienie ziemi na wyspie Celebes. Co najmniej 34 zabitych, setki rannych

Świat
Indonezja: silne trzęsienie ziemi na wyspie Celebes. Co najmniej 34 zabitych, setki rannych
AP
Ratownicy poszukują poszkodowanych pod gruzami budynków

Z trzech do 34 zabitych wzrósł bilans trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,2, które nawiedziło w piątek indonezyjską wyspę Celebes na Pacyfiku. Jak poinformowały lokalne władze, kolejnych 630 zostało rannych. Wstrząsy zniszczyły lub poważnie uszkodziły wiele budynków na wyspie, w tym szpital. Około 2 tys. osób straciło dach nad głową. Możliwe jest nadejście fal tsunami.

Według amerykańskiej służby geofizycznej (USGS), epicentrum trzęsienia znajdowało się 36 km na południe od miasta Mamuju, na głębokości 18 km. Agencja Reutera pisze o ponad 630 poszkodowanych.

 

AP

 

- Według najnowszych informacji tylko w mieście Mamuju zginęło 26 osób - powiedział szef miejscowych służb ds. zarządzania skutkami katastrof Ali Rahman. - Ta liczba może wzrosnąć (...) wiele martwych osób jest pogrzebanych pod gruzami - uściślił.

 

PAP/EPA/BASARNAS/HANDOUT

 

W innej miejscowości w regionie Mamuju zginęło osiem osób - powiedział inny przedstawiciel tych służb.

 

Zawalił się szpital

 

W najbardziej poszkodowanym mieście ratownicy poszukują kilkunastu pacjentów i personelu medycznego zaginionych pod gruzami szpitala.

 

AP

 

- Szpital jest zniszczony. Zawalił się. W gruzach uwięzieni są pacjenci i personel szpitala, a my jesteśmy w trakcie ich uwalniania - powiedział AFP przedstawiciel ekipy ratunkowej. Liczbę osób uwięzionych pod gruzami oszacował na 10-20, ale nie był w stanie potwierdzić, czy żyją.


WIDEO: W Indonezji trwa akcja ratunkowa

  

 

Indonezja leży w "pacyficznym pierścieniu ognia"

 

W 2018 r. trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 u wybrzeży wyspy Celebes spowodowało tsunami, które zdewastowało rejon Palu i spowodowały śmierć ponad 4300 osób.

 

Do największej tragedii doszło u wybrzeży Sumatry w grudniu 2004 r. Olbrzymie fale tsunami zabiły wówczas ponad 220 tys. osób w krajach regionu, w tym 170 tys. w Indonezji.

 

ZOBACZ: Dziura w ziemi przed szpitalem. Ewakuowano pacjentów z koronawirusem

 

Indonezja znajduje się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości ok. 40 tys. km.

 

AP

 

W tej strefie znajdują się 452 wulkany i występuje tu ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie