Szczepionka Novavax może być produkowana w Polsce. Inwestycje sfinansuje Polski Fundusz Rozwoju

Polska
Szczepionka Novavax może być produkowana w Polsce. Inwestycje sfinansuje Polski Fundusz Rozwoju
Polsat News

Polski Fundusz Rozwoju sfinansuje inwestycje w produkcję w Polsce szczepionki na COVID-19 amerykańskiej firmy Novavax przez firmę biotechnologiczną Mabion. Łódzkie przedsiębiorstwo poinformowało w środę o podpisaniu umowy ramowej z Novavaxem na transfer technologii. Minister zdrowia powiedział w piątek, że Polska ma już zakontraktowanych 8 mln szczepionek tej firmy.

"Mabion zawarł umowę z amerykańską firmą Novavax na transfer technologii i próby techniczne dotyczące produkcji antygenu kandydata na szczepionkę na COVID-19" - podała spółka Mabion. Dodał, że zawarła też porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju ws. inwestycji do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych.

 

Będzie 40 mln złotych na "polską" szczepionkę

 

Z kolei Paweł Borys, prezes grupy PFR, potwierdził te informacje na Twitterze. "Grupa PFR sfinansuje inwestycje w produkcję w Polsce szczepionki na COVID-19 amerykańskiej firmy Novavax przez firmę biotechnologiczną Mabion" - napisał. "Polska dołączy do grona krajów, w których produkowana jest szczepionka przeciw COVID-19" - napisał Borys, który dodał, że transfer technologii do Polski ma nastąpić w drugim kwartale.

 

 

- Zawarliśmy ze spółką Mabion porozumienie dotyczące udzielenia jej finansowania na inwestycje w produkcję szczepionek firmy Novavax przeciwko COVID-19. Kwota tego finansowania opiewał łącznie na 40 mln zł - powiedział w środę na konferencji prasowej Paweł Borys. - Jesteśmy przekonani, że Polska, dołączając do grona producentów szczepionki, będzie zwiększała bezpieczeństwo zdrowotne. Produkcja szczepionki w Polsce może zwiększyć pewność jej dostaw na rynek krajowy - powiedział Borys, który dodał, że działania te wspierała Kancelaria Premiera. - Projekt finasowania Mabionu jest teraz priorytetowy - stwierdził prezes PFR.

 

ZOBACZ: Kraska: mamy niemal 16 tys. nowych przypadków

 

"Zarząd Mabion S.A. ("Spółka") informuje, iż w dniu 3 marca 2021 r. zawarł z Polskim Funduszem Rozwoju S.A. ("PFR") porozumienie w zakresie warunków brzegowych inwestycji PFR do kwoty 40 mln zł ("Inwestycja PFR" oraz "Porozumienie") z przeznaczeniem na zwiększenie mocy produkcyjnych Spółki, w szczególności na potrzeby potencjalnej szerszej współpracy Spółki z Novavax, Inc. dotyczącej seryjnej produkcji szczepionki na COVID-19, będącej aktualnie w procesie rejestracji w Europejskiej Agencji Leków" - podała w środę spółka Mabion.

 

- Jesteśmy czysto polską spółką założoną 11 lat temu przez kilka polskich firm farmaceutycznych - powiedział z kolei Maciej Wieczorek reprezentujący spółkę Mabion. Jak dodał szczepionka będzie produkowana w certyfikowanych zakładach przedsiębiorstwa pod Łodzią. - Rozmowy z firmą Novavax rozpoczęliśmy kilka miesięcy temu - wyjaśnił.

 

- Jesteśmy przekonani, że jesteśmy idealnym partnerem dla spółki Novavax, by stać się czołowym, jednym z najważniejszych miejsc wytwórczych tej nowoczesnej szczepionki - podkreślił Maciej Wieczorek.

 

"Intencją stron jest inwestycja PFR w formie oprocentowanej trzyletniej pożyczki (lub emisji obligacji) udzielonej spółce do 30 mln zł ("Inwestycja Dłużna") oraz objęcia akcji spółki do 10 mln zł w ramach planowanej emisji akcji" - napisano w komunikacie.

 

Polski Fundusz Rozwoju to grupa instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych inwestująca w rozwój społeczny i gospodarczy kraju. 

 

WIDEO - Szczepionka Novavax będzie produkowana w Polsce. Konferencja Polskiego Funduszu Rozwoju i firmy Mabion

  

Premier: w tym kwartale produkcja testowa

 

Premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku podkreślił, że wszystkie państwa walczą dziś nie tylko z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale także z brakami szczepionek. Jak wskazał, zapotrzebowanie jest ogromne, a podaż ograniczona. "Jest tylko kilka firm na świecie, które dysponują technologią oraz zapleczem produkcyjnym, by wytwarzać szczepionki" - dodał.

 

"Polski rząd dokładnie zaplanował logistykę Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, a o jego skuteczności świadczy ponad 3 000 000 dawek, które już zostały podane Polakom. Jesteśmy jednym z najszybciej szczepiących krajów w Europie, a jedynym czynnikiem, który nas ogranicza, jest wciąż niewystarczająca liczba szczepionek od ich producentów" - napisał Morawiecki.

 

ZOBACZ: Morawiecki: mamy za mało szczepionek. Komisja Europejska źle negocjowała

 

Dlatego - jak zaznaczył - rząd podjął starania, by uniezależnić się od zagranicznych dostawców i unijnych procedur, "które okazały się mniej skuteczne, niż nasze polskie rozwiązania".

 

"Dzięki wsparciu finansowemu z Polskiego Funduszu Rozwoju polska firma Mabion zyska możliwość produkcji szczepionki przeciw COVID-19, opracowanej przez amerykańską firmę Novavax. Już w tym kwartale ruszy niezbędna produkcja testowa, która rozpocznie proces transferu technologii do Polski" - napisał premier.

 

W jego ocenie, to ważny i potrzebny krok w zabezpieczeniu strategicznych interesów Polski i bezpieczeństwa jej obywateli. "Zdrowie Polaków jest najwyższym priorytetem rządu i miejmy nadzieję, że ogłoszona dzisiaj umowa przyczyni się również powrotu naszego życia społecznego i gospodarczego do normalnego funkcjonowania" - podkreślił Morawiecki.

 

 

Firma z Łodzi z technologią produkcji antygenu

 

Jednocześnie Mabion poinformował o zawarciu umowy z firmą Novavax z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, na podstawie której Mabion - przy udziale Novavax - "podejmie działania związane z transferem technologii procesu produkcyjnego antygenu kandydata na szczepionkę na COVID-19 o roboczej nazwie NVX-CoV2373 oraz przeprowadzi w zakładzie Spółki próby techniczne procesu w skali komercyjnej".

 

Spółka szacuje, że do realizacji pierwszego zamówienia "nie są wymagane żadne istotne inwestycje". "Produkcja serii technicznej zostanie sfinansowana w ramach bezzwrotnego wynagrodzenia, które spółka otrzyma od Novavax w związku z pierwszym zamówieniem" - napisano w komunikacie. "Według najlepszej wiedzy i estymacji Spółki, proces transferu technologii i jego weryfikacja zostaną zakończone w pierwszej połowie 2021 r." - głosi komunikat.

 

ZOBACZ: Izrael ogłasza sukces w walce z pandemią. Szczepionka skuteczna w niemal 100 proc.

 

Novavax jest firmą biotechnologiczną zaangażowaną w dostarczanie nowych produktów, które wykorzystują jej własną, innowacyjną, opatentowaną technologię rekombinowanych szczepionek nanocząsteczkowych w celu zapobiegania szerokiej gamie chorób zakaźnych - podano w informacji.

 

Jak czytamy na stronie Mabion, jest to polska firma biotechnologiczna, utworzona w marcu 2007 roku. Przedmiotem jej działalności jest opracowywanie i wdrażanie najnowszej generacji leków biotechnologicznych opartych na technologii przeciwciał monoklonalnych.

 

Polska zakontraktowała 8 mln dawek

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że Polska ma zakontraktowanych 8 mln szczepionek na COVID-19 firmy Novavax.

 

 

Szczepionka ta jest aktualnie w procesie rejestracji w Europejskiej Agencji Leków na etapie "przeglądu etapowego". Jednocześnie szczepionka Novavaxa jest pierwszym preparatem, który wykazał skuteczność przeciwko wariantowi koronawirusa B.1.1.7. z Wysp Brytyjskich.

 

ZOBACZ: Budowa rozlewni szczepionek ruszy w maju - wiceminister w "Debacie Dnia"

 

- Podjednostkowa szczepionka amerykańskiej firmy Novavax zawiera białko wirusa, przeciw któremu organizm wytwarza przeciwciała - wyjaśniła prof. Aleksandra Zasada z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Kierownik Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH wyjaśniła, że technologia ta jest znana i stosowana w szczepionkach, które są zarejestrowane i w użyciu od wielu lat w tzw. w szczepionkach bezkomórkowych. Wymieniła m.in. szczepionki przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B, krztuścowi i niektóre szczepionki przeciw grypie.

 

27 stycznia Novavax poinformował, że w testach jego szczepionka wykazała 89,3 proc. skuteczności w zapobieganiu COVID-19 i była prawie tak samo skuteczna w ochronie przed bardziej zakaźnym wariantem z Wysp . Skuteczność ta była na poziomie 85,6 proc. Badania objęły 15 tys. osób w wieku od 18 do 84 lat (ok. 27 proc. osób biorących udział w badaniu to osoby w wieku 65+).

 

Dla porównania preparaty Pfizer/BioNTech i Moderna w przypadku podania dwóch dawek miały skuteczność na poziomie ok. 95 proc.

hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie