Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 3 marca

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 3 marca
PAP/Leszek Szymański
personel medyczny w szpitalnym oddziale ratunkowym dla pacjentów z koronawirusem w jednoimiennym szpitalu zakaźnym CSK MSWiA w Warszawie

Mamy 15698 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Zmarło kolejnych 309 osób chorych na COVID-19. Od początku pandemii zakażenie wykryto u 1 mln 735 tys 406 pacjentów, 44 tys 360 zakażonych zmarło.

Według Ministerstwa Zdrowia 61 osoby zmarły z powodu COVID-19, a 248 ze względu na współistnienie z innymi chorobami przewlekłymi.

 

Kolejni zmarli na koronawirusa

 

W sumie w ciągu doby zmarło kolejnych 309 osób chorych na COVID-19, a od początku pandemii odnotowano 44 360 zgonów.

 

 

Prawie 16 tys. przypadków

 
Mamy 15 698 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (2750), śląskiego (1989), pomorskiego (1399), małopolskiego (1272), wielkopolskiego (1212), warmińsko-mazurskiego (1132), łódzkiego (960), kujawsko-pomorskiego (949), dolnośląskiego (782), podkarpackiego (687), zachodniopomorskiego (605), lubelskiego (500), podlaskiego (461), lubuskiego (387), świętokrzyskiego (274), opolskiego (208). 131 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
 
 

Rośnie liczba zajętych łóżek 

 

Ministerstwo Zdrowia podało we wtorek, że według stanu na 2 marca w całym kraju zajętych było 15 tys. 591 łóżek dla chorych na COVID-19 spośród przygotowanej dla nich ogólnej liczby 26 tys. 590 takich miejsc.

 

Ciężko chorzy na koronawirusa byli podłączeni do 1583 respiratorów. Ogółem jest to prawie 60 proc. spośród 2586 takich urządzeń przygotowanych w kraju.

 

Kwarantanna objęła 194 tys. 086 osób. 

 

Łącznie z choroby wyszło 1 mln 441 tys. 479 zakażonych.

 

Ponad 10 mln testów od początku pandemii

 

W ciągu doby wykonano ponad 62,6 tys. testów na obecność koronawirusa.

 

 

Przekroczyliśmy pułap 10 mln wykonanych testów od początku epidemii - poinformował w środę na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

"10 mln wykonanych testów! Ogromne podziękowania i wyrazy szacunku dla pracy wykonywanej przez diagnostów laboratoryjnych w dobie pandemii" - napisał resort.

 

 

Kraska o nowych przypadkach

 

- Dzisiejsze wyniki wskazują, że trzecia fala nie tylko jest faktem, ale także nabiera impetu. Dzisiaj mamy nowych przypadków stwierdzonych 15 698 - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie Polskiego Radia. 

 

Z danych MZ wynika, że tydzień temu w środę potwierdzonych zakażeń było 12 146, a 372 osoby zmarły. Z kolei dwa tygodnie temu - potwierdzono 8 694 zakażenia, a zmarło 279 osób.

 

Wyraźny wzrost 

 

Kraska dodał, że w porównaniu "tydzień do tygodnia" widoczny jest wzrost o 3,5 tysiąca. - Czyli widzimy, że tych nowych przypadków niestety codziennie nam przybywa i to jest bardzo niepokojący sygnał. Także 309 osób zmarło z powodu zakażenia koronawirusem, czy też chorób współistniejących - skomentował. 

 

ZOBACZ: Dlaczego niektóre szczepy koronawirusa są bardziej zaraźliwe niż inne?

 

Jak dodał wśród nowych przypadków pojawia się coraz więcej zakażeń brytyjską mutacją koronawirusa. Wiceminister stwierdził też, że pacjenci trafiają do szpitali w ciężkim stanie, ponieważ zaczęli leczyć się na własną rękę. - W tej chwili mamy już zajętych ponad 15,5 tys. łóżek tzw. covidowych. Także więcej osób trafia pod respiratory - jest już zajętych ponad 1,5 tys. tych maszyn - podsumował. 

 

"Trzeba stosować się do obostrzeń"

 

- Te dzisiejsze obostrzenia, jeżeli byśmy się do nich stosowali, one naprawdę są wystarczające, ale trzeba się do nich stosować - powiedział Waldemar Kraska.

 

W poniedziałek na antenie Polsat News wiceminister resortu zdrowia był pytany o kryteria podejmowania regionalnych obostrzeń Kraska mówił, że jest ich wiele.

 

ZOBACZ: Wiceminister zdrowia zaniepokojony mutacjami: coraz więcej próbek dodatnich to wariant brytyjski

 

- Oprócz odsetka chorych w danym województwie, to są to też zajęte łóżka, zajęte respiratory, odsetek mutacji brytyjskiej (...), to nie jest jeden sztywny parametr – mówił. Przekonywał, że nie decyzji, aby wprowadzać w obostrzenia w kolejnych województwach.

 

Zapytany, czy taka decyzja mogłaby zapaść, odpowiedział, że na podstawie danych nie byłoby takiej rekomendacji.

 

dsk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie