Renowacja figury Matki Boskiej. Właściciel krytykuje konserwatora

Polska
Renowacja figury Matki Boskiej. Właściciel krytykuje konserwatora
Facebook/ Małopolski Wojewódzki Konserwator Zbytków
Miasto nie zgadza się na ponowne umieszczenie figurki w przydrożnej kapliczce w Miejscu koło Wadowic

Konserwatorzy odrestaurowali XIX-w. kamienną figurę Matki Bożej, ale efekt ich prac nie zadowolił właściciela. Nie zgadza się na jej ponowne umieszczenie w przydrożnej kapliczce w Miejscu koło Wadowic – podał Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

"To dziwna historia. Odkąd w hiszpańskim miasteczku Borja pewna pani wzięła się za renowację malowidła, skutecznie je deformując, a widok jej działań, choć mrozi krew w żyłach, stał się swoistą popkulturową ikoną przyciągającą tłumy turystów, takie pseudokonserwacje-deformacje często pojawiają się w mediach. Tym razem było inaczej, wielokrotnie przemalowana figura została poddana troskliwej konserwacji. W toku prac okazało się, że twarz Marii uległa całkowitemu zniszczeniu i konieczna była rekonstrukcja. Konserwator przywrócił detale stroju, wianek, oryginalne barwy. (…) Rozpętała się burza, bowiem obecny wygląd figury jest nie do zaakceptowania przez właściciela” – podał wojewódzki konserwator.

 

Rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie Magdalena Miszczyk poinformowała w środę, że kamienna figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej pochodzi z XIX w. Stanowi zwieńczenie postumentu kapliczki przydrożnej w Miejscu w gminie Spytkowice.

 

 

- Postument wraz z figurą tworzy jedną kompletną całość o dużych walorach artystycznych i historycznych. Obiekt ten usytuowany jest na rozdrożu dróg. Całość kapliczki, zarówno rzeźba Matki Boskiej, jak i postument, wykonane zostały z piaskowca. Elementy te przez ostatnie lata malowane były niewłaściwymi technologicznie farbami, które degradowały kamień i jego powierzchnię rzeźbiarską. Sposób malowania kapliczki również konsekwentnie deformował wygląd figury – wskazała rzecznik.

 

ZOBACZ: Ktoś odciął dłonie figurze Matki Bożej w Częstochowie

 

Prace konserwatorskie ruszyły w ub.r. Podjęły je wspólnie gmina Spytkowice i ówczesny właściciel kapliczki, ojciec obecnego posiadacza. Samorząd pozyskał dotację i uzgodnił z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków formalności. Przywrócenia figurze dawnej świetności podjął się dyplomowany konserwator dzieł sztuki.

 

"Nie ma możliwości powrotu do poprzedniego stanu"

 

- W tym czasie zmieniła się własność kapliczki: z ojca przeszła na syna. Wówczas rozpoczęły się trudności. (…) W efekcie konserwacji poddano wyłącznie figurę. Nie doszło natomiast do konserwacji postumentu – podała Miszczyk.

 

Rzecznik dodała, że obecny właściciel kapliczki nie jest zadowolony z efektu prac konserwatorskich figury Matki Boskiej. „Życzy sobie, aby rzeźba wygląda dokładnie tak, jak przed konserwacją. Nie zgadza się na montaż figury ani dokończenie konserwacji postumentu” – powiedziała.

 

Zdaniem rzecznik, z punktu widzenia konserwatorskiego, nie ma możliwości, by figura została przywrócona do poprzedniego – jak się wyraziła - niedopuszczalnego stanu.

 

ZOBACZ: W indonezyjskiej jaskini znaleziono najstarsze dzieło sztuki figuratywnej [FILM]

 

- Co więcej, rzeźba jako kompletna część postumentu, winna docelowo wrócić do kapliczki. Z uwagi na to, że w ocenie Urzędu istnieje uzasadniona obawa, iż po zamontowaniu figury zostanie ona uszkodzona, przykładowo poprzez ponowne jej pomalowanie, zniszczenie obecnej konserwacji lub innym sposób, dlatego działania Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków będą zmierzały, aby wpisać ten obiekt do rejestru zabytków, co umożliwi jego ochronę prawną – zaznaczyła.

 

Wójt Spytkowic Mariusz Krystian na swoim profilu facebookowym skomentował sytuację: "Chwały to naszej gminie co prawda nie przynosi, wstydu jest co niemiara, ale w tej sprawie zdaje się będzie można działać jedynie administracyjnie”

 

 

 

dsk/zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie