Chcieli wejść do sanktuarium. Zaczęli demolować zabytkowe wejście

Polska
Chcieli wejść do sanktuarium. Zaczęli demolować zabytkowe wejście
Google Maps
Sprawcy uszkodzili wejście do sanktuarium.

Grupa osób usiłowała około godziny 21 we wtorek dostać się do Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej w Myślenicach (woj. małopolskie). Według portalu myslenicka24.pl, gdy sprawcom nie udało się sforsować drzwi do świątyni, zaczęli demolować wejście do kościoła. Uszkodzona została elewacja, naruszona została także zabytkowa płyta nagrobna wmurowana w ścianę przy wejściu.

"Dziennik Polski" ustalił, że cztery, najprawdopodobniej młode osoby, przebywały po zmroku na placu kościelnym, pijąc tam alkohol.

 

Szarpali za klamkę, rozbili epitafium

 

Osoby te próbowały dostać się do kościoła szarpiąc za klamkę, a kiedy im się to nie udało pozrywały kartki z obowiązującymi obostrzeniami i uszkodziły tablicę z epitafium znajdującą się przy wejściu do kościoła - wyjaśniał "Dziennikowi Polskiemu" ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik Archidiecezji Krakowskiej.

 

Wejście do świątyni zostało zabezpieczone i odgrodzone taśmą.

 

ZOBACZ: Wandale zdewastowali cmentarz, dowody swojej winy mieli w telefonie

 

Rzecznik kurii dodał, że uszkodzony kościół jest zabytkiem. Wyraził nadzieję, że sprawcy zostaną ustaleni i odpowiedzą za szkody i znieważenie miejsca świętego.

 

Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach poinformowała, że trwają czynności w tej sprawie.

 

Kult obrazu Maryi z XVI wieku

 

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach w dekanacie Myślenice w archidiecezji krakowskiej została utworzona przed 1325 rokiem. Zabytkowy kościół parafialny przy ulicy Królowej Jadwigi został wybudowany w 1465 roku, w stylu gotyckim, był konsekrowany w 1467 roku.

 

ZOBACZ: "Rasistowska ryba". Mała Syrenka zdewastowana, nawet eksperci nie wiedzą dlaczego

 

Myślenickie sanktuarium słynie z kultu obrazu przedstawiającego wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem zwana "Panią Myślenicką" namalowanego w drugiej połowie XVI wieku farbami olejnymi na desce o wymiarach 51 na 68 cm przez nieznanego włoskiego malarza. Historycy sztuki chcą w nim widzieć wpływy Botticellego lub Rafaela. 24 sierpnia 1969 r. kardynał Karol Wojtyła koronował wizerunek.

 

Poniżej wejście do kościoła w usłudze Google Street View:

 

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie