Zdewastowany pomnik Jana Pawła II. Dłonie papieża oblane farbą

Polska
Zdewastowany pomnik Jana Pawła II. Dłonie papieża oblane farbą
konstancinjeziorna.pl
Zdewastowany pomnik Jana Pawła II w Konstancinie-Jeziornie.

Pomnik Jana Pawła II stojący w konstancińskim Parku Zdrojowym (Mazowieckie) został oblany czerwoną farbą. Monument został natychmiast wyczyszczony, jednak policja szuka sprawców. O sprawie poinformował jeden z mieszkańców miasta.

 

Do zdarzenia doszło w sobotę wieczorem. O zniszczeniu pomnika poinformował burmistrza Kaźmierza Jańczuka Tomasz Kowalski, mieszkaniec miasta. Ręce figury Jana Pawła II zostały oblane czerwoną farbą.

 

ZOBACZ: Dziemianowicz-Bąk: elewacje kościołów można wyczyścić, cierpienia kobiet nie da się cofnąć

 

Późnym wieczorem burmistrz wraz ze swoim zastępcą wyczyścili posąg. Policja poszukuje sprawców dewastacji.

 

konstancinjeziorna.pl

Protest przed domem prezesa PiS

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. "Życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę" - podkreślił TK w uzasadnieniu.

 

ZOBACZ: Jakie jest stanowisko Porozumienia ws. aborcji? Mamy oświadczenie

 

Decyzja spotkała się ze sporym sprzeciwem, czego efektem były protest m.in. przed siedzibą TK. Grupa osób przeszła ulicami stolicy w stronę siedziby PiS, a następnie przed dom Jarosława Kaczyńskiego, by późnym wieczorem w czwartek zgromadzić się przed willą premiera przy ul. Parkowej.

 

Zarówno w piątek, jak i przez weekend dochodziło do kolejnych starć protestów. W Katowicach funkcjonariusze użyli pałek i gazu, gdy grupa osób naparła na policyjny kordon, w kierunku kontrdemonstracji narodowców. Duże manifestacje odbywały się także w mniejszych miastach.

msl/bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie