Ukraina wyrzuciła część szczepionek. Lekarze nie przyszli w umówionych terminach

Świat
Ukraina wyrzuciła część szczepionek. Lekarze nie przyszli w umówionych terminach
PAP/EPA/Kyiv City Council HANDOUT
Ukraina wyrzuciła część niewykorzystanych szczepionek przeciwko Covid-19

Ukraińscy deputowani zarzucili w poniedziałek służbie zdrowia, że placówki medyczne wyrzuciły część niewykorzystanych szczepionek przeciwko Covid-19, gdyż lekarze nie przyszli w umówionych terminach, aby się zaszczepić.

Na Ukrainie rozpoczęła się akcja szczepień na koronawirusa; w ubiegłym tygodniu do kraju dotarło 500 tys. dawek szczepionki AstraZeneca wyprodukowanej w Indiach.

 

Rząd potraktował priorytetowo pracowników medycznych w szczepieniu przeciwko Covid-19, ale przytoczył statystyki pokazujące, że 47 proc. Ukraińców nie chce się zaszczepić.

 

-  Ważne jest, abyśmy zrozumieli, jak przebiegają wszystkie procesy, dlaczego lekarze odmawiają poddania się szczepieniom - powiedział Ołeksandr Kornijenko, szef frakcji parlamentarnej partii Sługa Narodu prezydenta Włodzimierza Zełenskiego, podczas telewizyjnego spotkania.

 

- To bardzo źle, ale nie ma innej opcji… jeśli ktoś nie przyjdzie, to fiolkę ze szczepionką można zostawić otwartą na 2-3 godziny, po czym trzeba ją wyrzucić - powiedział przewodniczący parlamentarnej komisji zdrowia Mychajło Raduckij.

 

W sumie od 28 lutego zaszczepiono 3141 osób - poinformowało ministerstwo zdrowia.

 

ZOBACZ: Brytyjski rząd: jedna dawka szczepionki zmniejsza ryzyko hospitalizacji o ponad 80 proc.

 

Minister zdrowia Maksym Stepanow został zaszczepiony w poniedziałek podczas programu TV i powiedział, że wkrótce będzie zaszczepiony prezydent. - Udowodniłem na własnym przykładzie, że szczepionka, którą jesteśmy zaszczepieni, jest całkowicie bezpieczna i skuteczna - podkreślił.

 

Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła po spadku podczas ostrej blokady na początku roku, zwłaszcza w Kijowie i zachodniej Ukrainie, gdzie rząd utworzył mobilne szpitale, aby poradzić sobie z gwałtownym wzrostem liczby przypadków.

 

Ukraina zarejestrowała 1,3 miliona przypadków i 26 050 zgonów z powodu COVID-19 na dzień 1 marca. 

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie