Chiński sąd: homoseksualizm można nazywać zaburzeniem psychicznym

Świat
Chiński sąd: homoseksualizm można nazywać zaburzeniem psychicznym
zdjęcie ilustracyjne/ fot. Philip Jägenstedt/Flickr
Orzeczenie oburzyło chińską społeczność LGBT

Sąd w Chinach orzekł, że określenie homoseksualizmu jako "zaburzenia psychicznego" w podręczniku psychologii nie było błędem faktograficznym, a jedynie "opinią akademicką". Wyrok rozczarował społeczność LGBT - pisze we wtorek "South China Morning Post".

Zawód z powodu decyzji sądu w prowincji Jiangsu na wschodzie Chin wyraziła również 24-letnia Ou Jiayong, która zaskarżyła podręcznik. Kobieta zetknęła się z nim w 2016 roku na pierwszym roku studiów na Uniwersytecie Rolniczym w Kantonie - podał hongkoński dziennik.

 

ZOBACZ: "Stop LGBT". Fundacja składa projekt do Sejmu

 

Podręcznik pt. "Edukacja Zdrowia Psychicznego dla Studentów" w wersji z 2013 roku wymienia homoseksualizm wśród "powszechnych zaburzeń psychoseksualnych", razem z przebieraniem się w odzież dla płci przeciwnej i fetyszyzmem. "SCMP" podkreśla, że stosowany jest na wielu chińskich uczelniach.

 

 

Według Ou książka promuje pogląd, że homoseksualizm jest czymś niewłaściwym, a zawarte w niej tezy nie mają potwierdzenia naukowego. W 2017 roku kobieta pozwała wydawcę podręcznika, a także dystrybuującą go firmę, domagając się usunięcia tych wzmianek i publicznych przeprosin.

Sprzeciw społeczności LGBT

Pod koniec 2020 roku sąd pierwszej instancji odrzucił jednak pozew Ou, oceniając, że autorzy podręcznika nie popełnili błędu faktograficznego, a jedynie przedstawili opinię odmienną od opinii powódki. W ubiegłym tygodniu sąd oddalił apelację Ou w sprawie tej decyzji.

 

Orzeczenie oburzyło chińską społeczność LGBT. Rzecznik wspierającej ją kantońskiej organizacji PFLAG Ah Qiang porównał opis homoseksualizmu w podręczniku do wiary w to, że Słońce krąży wokół Ziemi. Jego zdaniem autorzy "najwidoczniej użyli punktu widzenia, który nie odpowiada obecnemu postrzeganiu mniejszości seksualnych przez społeczeństwo".

 

ZOBACZ: "Nie jesteśmy ideologią". Demonstracja osób LGBT w centrum Poznania

 

Homoseksualizm przestał być w Chinach nielegalny w 1997 roku, a cztery lata później został wykreślony z krajowego rejestru chorób psychicznych. Homoseksualiści odczuwający lęk i przygnębienie w związku ze swoją orientacją wciąż znajdują się jednak na oficjalnej chińskiej liście osób z zaburzeniami psychicznymi. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie uznaje homoseksualizmu za zaburzenie psychiczne od 1990 roku - przypomina "SCMP". 

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie