Szprotawa miastem przyjaznym osobom LGBT. Tak zdecydowali radni

Polska
Szprotawa miastem przyjaznym osobom LGBT. Tak zdecydowali radni
UM Szprotawa
Szprotawa (Lubuskie) miastem przyjaznym osobom LGBT

Rada Miejska w Szprotawie (Lubuskie) przyjęła deklarację solidarnościową z osobami LGBT+. Radni deklarują chęć prowadzenia polityki wolnej od uprzedzeń, homofobii i transfobii. Instytucje gminne mają być przyjazne osobom nieheteronormatywnym, zarówno jako pracodawcy, jak i w relacji urzędnik - mieszkaniec.

Deklaracja radnych została podjęta po apelu, jaki skierowała Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wraz posłami Tomaszem Aniśko (Zieloni, KO) i Katarzyną Osos (KO) oraz senatorem Wadimem Tyszkiewiczem, a także we współpracy z Instytutem Równości.

 

"Gmina Szprotawa zobowiązuje się do przestrzegania podstawowych zasad równości i poszanowania różnorodności wszystkich osób, bez względu na płeć, rasę, wiek, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne, wyznanie, światopogląd i orientację seksualną" - brzmi dokument.

 

ZOBACZ: Flaga LGBT i baner Dudy na Giewoncie. "Nie było to przestępstwem"

 

🏳️‍🌈 Ten jeden krok Rady Miejskiej w Szprotawa (UM Szprotawa) jest dla mieszkańców całej gminy wielkim krokiem naprzód!...

Opublikowany przez Anita Kucharska-Dziedzic - posłanka na Sejm RP Piątek, 29 stycznia 2021

 

- Muszę szczerze powiedzieć, ze inicjatywa jest poza mną, to radni podjęli taką inicjatywę, a ja podpisuję się pod tymi tezami - tłumaczył w rozmowie z "Gazetą Lubuską" burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik. - Nie obawiam się reakcji rządzących, bo krzywe patrzenie na osoby LGBT jest niskim odruchem. Podobnie, jak wierzę, że w mieście nie będzie wielu negatywnych, w końcu należymy do tolerancyjnego narodu, który udowadniał to przez wieki - dodał.

 

"Tolerancja powinna być czymś normalnym"

 

Jak informuje gazeta, decyzja o podjęciu deklaracji zapadła zdecydowaną większością, od głosu wstrzymała się trójka spośród 21 radnych.

 

- Przyznam się, że dla mnie było to normalne, bez robienia jakiejś sensacji, klimatu walki. Natomiast dziwię się, że otrzymałem tyle pozytywnych głosów i gratulacji z całej Polski, a przecież, powtarzam, tolerancja powinna być czymś normalnym, nad czym się nie dyskutuje - mówi Andrzej Strambulski, przewodniczący rady.

zdr/ polsatnews.pl, "Gazeta Lubuska"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie