Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich. Minister zdrowia: dysponujemy 700 mln złotych

Polska
Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich. Minister zdrowia: dysponujemy 700 mln złotych
Polsat News
Założenia planu dot. chorób rzadkich przedstawiono na konferencji prasowej

- Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich zostanie w poniedziałek skierowany do prekonsultacji, by wypowiedziały się wszystkie środowiska. Zawiera on 40 zadań na lata 2021-2023 - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, w Funduszu Medycznym "dysponujemy ponad 700 mln zł, które będzie można wykorzystać na innowacyjne terapie".

W czasie konferencji poświęconej Narodowemu Planowi dla Chorób Rzadkich na lata 2021-2023 Niedzielski mówił, że prace nad nim trwały wiele lat.

 

- W poniedziałek plan zostanie przedstawiony skierowany do prekonsultacji, tak, żeby wszystkie środowiska mogły się wypowiedzieć na temat zawartych w nim zadań - poinformował.

 

"Przestajemy opowiadać o planach i perspektywach"

 

Jak dodał, resort zdrowia "zaproponował 40 konkretnych zadań" o ustalonych terminach realizacji. Wskazywał też na dotychczasowy "brak usystematyzowania oraz planu", a także na marginalizowanie chorób rzadkich.

 

WIDEO: Minister Adam Niedzielski o Narodowym Planie dla Chorób Rzadkich

  

 

- Dla mnie priorytetem było pokazanie rozwiązań. Dzisiaj przestajemy opowiadać o planach i perspektywach, tylko dziś podsumujemy wykonanie trzech bardzo konkretnych kroków, które w zdecydowany sposób zwiększą dostępność do leczenia chorób rzadkich i do diagnostyki - mówił minister Niedzielski.

 

ZOBACZ: Fakty i mity o koronawirusie. "Niektórzy mówią, że wirus został wypuszczony z laboratorium"

 

Podał również, że zapadalność na choroby rzadkie wynosi około 6-8 proc. populacji, co w przypadku Polski - wskazał - "oznacza, że dotyczy to co najmniej 2-3 mln osób".

 

Następnie przekazał, że w ramach Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich wydzielono sześć obszarów. Są to ośrodki eksperckie, diagnostyka, rejestr takich schorzeń, paszporty pacjentów z chorobami rzadkimi, dostęp do leków oraz specjalnego pożywienia oraz edukacja. 

 

- Na badania dotyczące najrzadszych schorzeń Agencja Badań Medycznych przeznaczy 100 mln złotych - zapowiedział minister zdrowia.

 

Projekt w konsultacjach

 

Po południu na stronach resortu zdrowia opublikowano projekt uchwały Rady Ministrów ws. przyjęcia planu dla chorób rzadkich. 

 

W ramach wstępnych konsultacji uwagi do dokumentu można zgłaszać w formie elektronicznej do 7 marca.

 

Plan zawiera blisko 40 zadań do zrealizowania w latach 2021-2023.

 

 

Fundacja Polsat powstaje Centrum Chorób Rzadkich

 

28 lutego obchodziliśmy Dzień Chorób Rzadkich. Chorym na nie dzieciom od lat pomaga Fundacja Polsat - teraz angażując się w budowę Centrum Chorób Rzadkich. W tej inwestycji może pomóc każdy - a operator sieci Plus podwoi każdą wpłaconą złotówkę.

 

Dołóż swoją cegiełkę do budowy Centrum. Kliknij tutaj.

 

WIDEO: Dzień Chorób Rzadkich. Od lat pomaga Fundacja Polsat

  

wka/prz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie