Fakty i mity o koronawirusie. "Niektórzy mówią, że wirus został wypuszczony z laboratorium"

Polska
Fakty i mity o koronawirusie. "Niektórzy mówią, że wirus został wypuszczony z laboratorium"
Polsat News
Fakty i mity o koronawirusie - "Raport" Polsat News

O koronawirusie wiemy już coraz więcej. Mimo to wirus wciąż budzi sporo wątpliwości i pytań. Im dłużej trwa pandemia, tym więcej pojawia się niesprawdzonych informacji na temat pochodzenia SARS-CoV-2 i choroby COVID-19. Fakty i mity na temat koronawirusa, które ze specjalistami weryfikował reporter "Raportu" Przemysław Ciupka.

Na polityce i piłce nożnej znamy się wszyscy, na medycynie większość z nas. W każdym razie wielu z nas tak się wydaje, o czym niemal każdego dnia przekonują się lekarze.
 
- To co pacjenci przeczytają w internecie, to nie tylko dotyczy obecnej sytuacji, ale często różnych innych chorób. Pacjenci często zanim trafią do lekarza przeczytają coś w internecie, przychodzą praktycznie z gotową diagnozą, która często jest błędna, bo tych informacji na różne tematy jest bardzo dużo. I potem tłumaczyć, odwracać, polemizować z tymi wszystkimi teoriami jest bardzo trudno. W tym przypadku jako, że jest to problem nowy, ważny, dotyczący każdego z nas, tym bardziej jest to trudne - mówi Eryk Matuszkiewicz toksykolog, lekarz internista ze szpitala im. Franciszka Raszei w Poznaniu.
 
Lekarz przyznaje, że niektóre teorie sprawiają, że włosy jeżą się na głowie. 
 
 
- Mimo, że minęło już dość sporo czasu, bo rok to dużo, to te teorie pojawiają się i są co jakiś czas nowe. Niezmienną jest ta, że niektórzy uważają, że to nie może być koronawirus, że to musi być inna choroba, nie może to być to. Inni mówią o tym, że wirus został wypuszczony z jakiegoś laboratorium żeby wywołać trudno mi powiedzieć właściwie co. Niektórzy jeszcze wątpią w istnienie samej choroby, powikłań, wszystkiego co się u nas dzieje, że to nie jest też takie groźne - dodaje.
 
4 marca minie rok, od kiedy w Polsce zdiagnozowano pacjenta zero. To na tyle krótko by w wielu aspektach koronawirus wciąż był księgą pełną tajemnic. To też wystarczająco długo, by niesprawdzone informacje wymieszały się z wiedzą naukową. Popularne teorie skonfrontowaliśmy z wiedzą ekspertów. Ich zdanie na ten temat do obejrzenia w "Raporcie".
 
WIDEO: "Raport" - fakty i mity o koronawirusie
  
dsk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie