"Recepta na kryzys". KO przedstawiła swój plan

Polska
"Recepta na kryzys". KO przedstawiła swój plan
Polsat Newws
Borys Budka: zapominamy, że w centrum każdej gospodarki jest człowiek.

- "Recepta na kryzys" to kompleksowy program, w jaki sposób pomóc polskiej gospodarce, ale przede wszystkim polskim przedsiębiorcom, pracownikom i samorządom - mówił na konferencji prasowej Borys Budka. KO proponuje między innymi czasowe obniżenie podatku VAT do 5 proc.i wprowadzenie minimalnej kwoty wolnej od podatku w wysokości 10 tys. zł.

Pod hasłem #ReceptaNaKryzys członkowie Koalicji Obywatelskiej przedstawili swoje propozycje rozwiązań i działań w obecnej sytuacji pandemicznej.

 

- Dziś pokazujemy trzy najważniejsze lekcje, które musimy wyciągnąć z tego, co stało się przez ostatni rok - powiedział o pandemii Borys Budka. - Zapominamy, że w centrum każdej gospodarki jest człowiek - podkreślił. Jak dodał, PO chce na to wyraźnie zwrócić uwagę.

 

ZOBACZ: Guterres: Raport klimatyczny ONZ "czerwonym alarmem" dla naszej planety

 

Kwota wolna, VAT i studia 

 

W odpowiedzi na kryzysy KO ma trzy propozycje - przekazał Borys Budka. Po pierwsze czasowe obniżenie podatku VAT do 5 proc. - Dla tych branż, które zostały wyłączone z działalności gospodarczej na czas jednego roku od momentu, kiedy gospodarka dojdzie do normalności. To będzie znakomity impuls dla całej gospodarki. 

 
 

Kolejna propozycja to prowadzenie minimalnej kwoty wolnej od podatku w wysokości 10 tys. zł. Jak podkreślił Borys Budka, państwo powinno też zrekompensować dwa semestry studiów, tym którzy stracili pracę z powodu pandemii. - To skrócona recepta na sukces - stwierdził.

 

- Ludzie młodzi, którzy straciliście pracę - musicie mieć pewność, że państwo Wam pomoże - zapewniał lider PO. 

Otwarcie branż w reżimie, handel w niedziele

- Polski nie stać na kolejny lockdown. Epidemiolodzy są zgodni: można prowadzić każdą działalność gospodarczą pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego według opracowanych standardów bezpieczeństwa. Koniec z zamykaniem całych branż - powiedziała Izabela Leszczyna. 

 

KO postuluje też przywrócenie handlu w niedziele. - Uwolnimy handel w niedziele. Jednocześnie pracownik musi mieć prawo do dwóch wolnych niedziel w miesiącu, a za pracę otrzymywać godziwe wynagrodzenie - podkreśliła Leszczyna. 

 

ZOBACZ: Lady Gaga odzyskała skradzione psy

 

Politycy opozycji proponują także zniesienie tzw. podatku Belki oraz opłaty mocowej. - PiS wprowadził podwójne opodatkowanie spółek komandytowych, które bardzo często są niewielkimi, rodzinnymi firmami. Zniesiemy ten podatek - zapowiedziała także Izabela Leszczyna. - Zlikwidujemy także podwójne opodatkowanie dochodów z zagranicy - zapowiedział z kolei Sławomir Nitras. 

 

"Czas na zmiany"

 

Na początku lutego liderzy PO: Borys Budka i Rafał Trzaskowski wystąpili wspólnie na konferencji pod hasłem "Czas na zmiany". Zaproponowali tam stworzenie "Koalicji 276" (nazwa nawiązywała do większości jaka potrzebna jest w Sejmie do odrzucenia prezydenckiego weta) jako forum współpracy formacji opozycyjnych.

 

Zaprezentowali też kilka postulatów, dotyczących m.in. zmian w sądownictwie oraz likwidacji TVP Info. Konferencja - jak zapowiadali politycy PO - miała być wstępem do serii kolejnych eventów programowych.

sgo/ polsatnews.pl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie