Niezwykłe odkrycie w Pompejach. Znaleziono wóz paradny

Świat
Niezwykłe odkrycie w Pompejach. Znaleziono wóz paradny
PAP/EPA/Press Office of the Archaeological Park of Pompeii HANDOUT
Podczas przeszukiwania pozostałości jednej z wilii archeolodzy znaleźli dobrze zachowany wóz paradny

Na terenie wykopalisk w Pompejach dokonano kolejnego niezwykłego odkrycia. Podczas przeszukiwania pozostałości jednej z wilii archeolodzy znaleźli dobrze zachowany wóz paradny. To pierwsze takie znalezisko. Poinformowała o nim w sobotę agencja prasowa Ansa.

Elegancki, lekki, ozdobiony z wyrafinowaniem brązem i cyną, udekorowany wizerunkami o tematyce erotycznej - tak wygląda wóz nazywany w czasach antycznych Pilentum, na którym widać jeszcze ślady poduszek i lin, a nawet odcisk źdźbła zboża, zostawionego na siedzeniu.

 

Naukowcy przypuszczają, że wóz był wykorzystywany podczas uroczystości ku czci Cerery - rzymskiej bogini wegetacji i urodzaju oraz Wenus - bogini miłości albo w czasie ceremonii ślubnych arystokracji w Pompejach.

 

"Odkrycie o ogromnym znaczeniu dla wiedzy o świecie antycznym"

 

- To coś jedynego w swoim rodzaju we Włoszech, odkrycie o ogromnym znaczeniu dla postępu wiedzy o świecie antycznym - powiedział dyrektor parku archeologicznego Massimo Osanna.

 

ZOBACZ: Pompeje. Turystka zwróciła skradzione przedmioty. Twierdzi, że spadła na nią klątwa

 

- Czegoś takiego we Włoszech nigdy nie widziano - dodał. Przypomniał, że 15 lat temu pozostałości starożytnych wozów zostały znalezione w Grecji.

 

Archeolodzy w Pompejach mówią, że cudem udało się na czas dotrzeć do tego znaleziska i uprzedzić złodziei, którzy przeszukują i ograbiają ruiny starożytnego miasta, zniszczonego w wyniku wybuchu Wezuwiusza. Byli już bardzo blisko tego miejsca.

 

Wóz czterokołowy ozdobiony motywami amorków, nimf i satyrów znajdował się na terenie tej samej okazałej wilii, koło której przed kilkoma miesiącami znaleziono szczątki dwóch mężczyzn, a wcześniej w 2018 roku trzech koni.

 

W wydobyciu znaleziska z warstw ziemi i popiołu uczestniczyli archeolodzy, architekci, inżynierowie, konserwatorzy zabytków i wulkanolodzy - podała Ansa.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie