Pompeje: chcieli ukraść fragment posadzki z "Domu Wenus w bikini"

Świat
Pompeje: chcieli ukraść fragment posadzki z "Domu Wenus w bikini"
Flickr/bartlinssen1968

Dwoje turystów z Holandii zostało zatrzymanych przez karabinierów na terenie archeologicznym w Pompejach w chwili, gdy próbowali ukraść pomalowany fragment posadzki w jednym z domów starożytnego miasta. To kolejny przykład wandalizmu w tym miejscu.

Alarm podniósł przewodnik, który w sobotę w trakcie oprowadzania grupy po ruinach miasta zniszczonego przez wybuch Wezuwiusza zobaczył dwóch mężczyzn w wieku 34 lat i 46 lat wyrywających z posadzki kamień o bokach po około 8 centymetrów, pokryty częścią fresku. Wezwani karabinierzy przybyli w chwili, gdy złodzieje usiłowali wynieśćłup z tzw. Domu Wenus w bikini. Nazwa ta pochodzi od znajdującej się tam rzeźby.

 

Funkcjonariusze spisali obu mężczyzn. Postawiono im zarzuty karne.

 

Ukradziony potem odesłany

 

Ukradziony przez nich na chwilę zabytkowy fragment oddano od razu dyrekcji terenu archeologicznego.

 

W Pompejach powtarzają się przypadki kradzieży fragmentów pozostałości antycznych domów i ich dekoracji. Z domu Neptuna wykradziono fragment fresku przedstawiającego boginię Artemidę siedzącą przed swym bratem Apollonem. Z całości malowidła nieznany sprawca wyrwał jego kawałek. Po miesiącu fragment ten został odesłany w przesyłce nadanej z Florencji.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie