Połowa ludności Izraela dostała co najmniej jedną dawkę szczepionki na COVID-19

Świat
Połowa ludności Izraela dostała co najmniej jedną dawkę szczepionki na COVID-19
PAP/EPA/Abir Sultan
Na zdjęciu: kobieta pokazuje "zielony paszport", który potwierdza zaszczepienie i pozwala m.in. na wejście do teatru.

W Izraelu co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 podano 50 proc. liczącej 9,3 mln populacji, zaś 35 proc. ludności otrzymało obie dawki szczepionki firmy Pfizer - poinformował w piątek minister zdrowia tego kraju Juli Edelstein.

Izraelskie Ministerstwo Zdrowia zaszczepiło jak dotąd jedna dawką szczepionki na koronawirusa 4,6 mln ludzi. Jest to 50 proc. społeczeństwa. W czwartek szczepionkę otrzymało 100 tys. ludzi. Dwie dawki szczepionki na COVID-19 otrzymało jak dotąd 3,3, mln ludzi (35,2 proc. populacji).

 

Z badań przeprowadzonych w Izraelu wynika, że istnieje jedna szansa na 1000, że osoba, która otrzymała dwie dawki szczepionki zarazi się koronawirusem.

 

ZOBACZ: Koniec z wysyłaniem szczepionek za granicę? Izrael zamraża program

 

Według ministra zdrowia osoby, które dostały dwie dawki preparatu, są na dobrej drodze do otrzymania tzw. zielonej przepustki z dostępem do miejsc wypoczynku, które władze Izraela stopniowo ponownie otwierają.

 

Izrael szczepi najszybciej na świecie

 

Szczepienia w Izraelu przebiegają najszybciej na świecie.

 

Izrael zalicza do swojej populacji Palestyńczyków z Jerozolimy Wschodniej, którzy zostali objęci kampanią szczepień, rozpoczętą 19 grudnia.  Z kolei Palestyńczycy na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy nie są uwzględnieni w tej kampanii.

 

ZOBACZ: Koniec z wysyłaniem szczepionek za granicę? Izrael zamraża program

 

W czwartek Izrael zamroził swój program wysyłania za granicę szczepionek przeciw COVID-19 - poinformował minister obrony Beni Ganc. Powodem jest poddanie programu kontroli prawnej.

hlk/ polsatnews.pl, "Haaretz", PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie