Naukowcy: noszenie okularów obniża ryzyko zakażenia się koronawirusem przez oczy

Technologie
Naukowcy: noszenie okularów obniża ryzyko zakażenia się koronawirusem przez oczy
Pixabay/SofieZborilova
Koronawirusem można się zakazić także przez narząd wzroku

Zakażenie się wirusem SARS-CoV-2 przez narząd wzroku jest trzykrotnie mniej prawdopodobne w przypadku osób, które regularnie korzystają z okularów - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców z Indii.

Zespół badawczy z uniwersytetu w Bilaspur, w środkowo-wschodnich Indiach, wskazał, że wyraźny spadek ryzyka infekcji wiąże się z nawykami osób noszących okulary.

 

"Ich użytkownicy zdecydowanie rzadziej dotykają oczu, chroniąc tym samym organizm przed dostępem do niego koronawirusa” - wskazali indyjscy naukowcy.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Mutacja kalifornijska zyskuje zasięg globalny

 

Ze studium opublikowanego na naukowym portalu "Medrxiv" wskazano, że uczestnicy badania średnio podczas dnia dotykali 20 razy okolice ust i nosa, a więc miejsc, poprzez które SARS-CoV-2 wnika do organizmu.

 

Okularnicy nie mieli nawyku dotykania oczu

 

Autorzy badania wskazali, że w przypadku narządu wzroku, przez który koronawirus również dostaje się do organizmu, osoby biorące udział w badaniu dotykały oczu średnio trzy razy dziennie. Nawyku tego nie mieli uczestnicy badania noszący okulary.

 

"Regularne noszenie okularów zmniejsza nawyk dotykania okolic oczu, co w automatyczny sposób redukuje ryzyko zainfekowania się przez narząd wzroku koronawirusem" - wskazał zespół badawczy.

 

W przeprowadzonym w północnych Indiach studium, które zostało zrealizowane pomiędzy sierpniem a wrześniem 2020 r., uczestniczyły 304 osoby w wieku od 10 do 80 lat.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie