"Frustracja i poczucie utraty kontroli". Zandberg o wywiadzie prezesa PiS

Polska
"Frustracja i poczucie utraty kontroli". Zandberg o wywiadzie prezesa PiS
Polsat News
Gościem "Graffiti" jest Adrian Zandberg.

- Jak czytam wywiad Jarosława Kaczyńskiego, to widać w nim frustrację, poczucie utraty kontroli nad funkcjonowaniem obozu politycznego - powiedział Adrian Zandberg (Lewica) w "Graffiti". - Pytanie do Zbigniewa Ziobry, jak się czuje - powiedział o wniosku opozycji dotyczącym informacji wicepremiera Piotra Glińskiego o funduszu wsparcia kultury, który w czwartek poparła Solidarna Polska.

W piątek Sejm zdecydował, że wysłucha informacji wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego ws. procedury przyznawania rekompensat w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Wniosek, który złożyła opozycja został przyjęty dzięki głosom posłów Solidarnej Polski, którzy poparli propozycję.

 

Zandberg: pytanie, jak się czuje Ziobro

 

Marcin Fijołek pytał Adriana Zandberga jak to jest głosować przeciw Zjednoczonej Prawicy razem z jej koalicjantem.

 

- To pytanie do Zbigniewa Ziobry o to, jak on się czuje w tej nowej sytuacji, kiedy głosuje przeciwko rozwiązaniom rządowym - powiedział Adrian Zandberg z Lewicy. - To się pewnie będzie zdarzało - powiedział.

 

- Jak czytam wywiad Jarosława Kaczyńskiego, to widać w nim frustrację, poczucie utraty kontroli nad funkcjonowaniem obozu politycznego - powiedział polityk Lewicy.

 

ZOBACZ: Kaczyński: kto rozbija prawicę, działa przeciw Polsce, rodzinie i wartościom

 

- Jeżeli ktoś musi udzielać takich wywiadów publicznie, to raczej nie pokazuje w ten sposób swojej siły. Nie jest tajemnicą, ze ta większość rządowa zależy w dużym stopniu z jednej strony od Zbigniewa Ziobry, a z drugiej od Jarosława Gowina - powiedział Zandberg.

 

- Nie sądzę jednak, żeby to (wszystko - red.) doprowadziło do załamania się tej większości rządowej. Te środowiska polityczne skupia bardzo prosta wiedza o tym, że w chwili, kiedy się ostatecznie pokłócą to po prostu utracą władzę - powiedział Zandberg.

 

- Będziemy widzieli takie przepychanki stale i będzie to stałym elementem krajobrazu - powiedział.

 

"Patrzymy, nad czym głosujemy"


Premier ma przedstawić w piątek szczegóły Funduszu Odbudowy.

 

- My zawsze postępujemy odpowiedzialnie i myślimy o Polsce - powiedział Zandberg.

 

- To oznacza, że zanim zagłosujemy w jakiejś sprawie, to patrzymy, nad czym głosujemy. Czytamy to, co jest przedmiotem przedłożenia. I podejmujemy decyzje oceniając te dokumenty, oceniając ustawę i propozycję. Tak będzie także i tym razem - powiedział Zandberg.

 

- Ja bym oczekiwał od rządu, żeby poważnie potraktował społeczne konsultacje - powiedział Zandberg. - Często w Polsce konsultacje społeczne są na zasadzie "były? Były" - wyjaśnił.

 

Jego zdaniem rząd ma w dyspozycji "olbrzymie, potężne pieniądze i też ważne decyzje dotyczące tego, które branże polskiej gospodarki uznamy za kluczowe dla wychodzenia z koronawirusa" - dodał. - Dla nas na Lewicy ważna rzecz to jest odbudowa polskiego potencjału jeżeli chodzi o przemysł farmaceutyczny, jeżeli chodzi o nasze bezpieczeństwo lekowe, bo tutaj rząd zawalił przez ostatnie lata - powiedział Zandberg. Dodał, że "czuje pewną satysfakcję" widząc, że premier Morawiecki naciska na zwiększenie dostaw szczepionek.

 

ZOBACZ: Wicepremier Gliński przedstawił w Sejmie dane dot. Funduszu Wsparcia Kultury

 

Jak powiedział "cieszy się", że udało się namówić rząd, by z duńska koalicją lewicową i z hiszpańskim lewicowym rządem podpisać ten apel o dyskusję. Nazwał to jednak "pierwszym krokiem".

 

Przypomniał, że w marcu w Światowej Organizacji Handlu zapadać będzie decyzja dotycząca patentów na szczepienia. - Żebyśmy z epidemii wyszli bezpiecznie, to musimy z niej wyjść bezpiecznie wszyscy. Jeżeli nie będziemy bezpieczni wszyscy, to bezpieczny nie będzie nikt - powiedział lider partii Razem.

 

- Droga od chińskiego targu do zapchanych szpitali w Europie jest krótka. Świat nie kończy się na Europie. Na Ziemi żyją miliardy ludzi. Jeżeli nie rozluźnimy reżimu patentowego to ci ludzie będą czekali na szczepionki przez lata - powiedział Zandberg.


Jego zdaniem nowe odmiany koronawirusa mogą sprawić, że wspólny wysiłek pójdzie na marne.

 

WIDEO - Zandberg o wywiadzie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

  

 

"W szeregach PO i PSL skrajni konserwatyści"

 

Opozycja przegrała w Sejmie głosowanie nad ustawa ratunkową, która usunęłaby karę za pomoc przy wykonywaniu aborcji, mimo niezdyscyplinowania posłów Zjednoczonej Prawicy.

 

- Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby ta ustawa ratunkowa trafiła pod obrady Sejmu. Zarówno w szeregach PO jak PSL są politycy, którzy z mojej perspektywy maja poglądy skrajnie konserwatywne, dla których ustawa ratunkowa, była nie do zaakceptowania - żałuję, bo był to bardzo rozważny i spokojny krok pozwalający na to, żeby te najgorsze konsekwencje tego, co wydarzyło się ostatnio w Trybunale Konstytucyjnym zatrzymać. Żeby uchronić przed nimi polskie kobiety - powiedział polityk Lewicy.

 

ZOBACZ: Leszczyna: to zaufanie do kobiet, a nie aborcja na życzenie

 

Odniósł się także do dyskusji na temat kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich.


- Ciekawą kandydaturą, która pojawiła się w debacie publicznej dotyczącej RPO jest niewątpliwie kandydatura Piotra Ikonowicza. Bardzo jestem ciekaw, jak w tej sprawie zagłosowaliby tacy posłowie PiS, którzy twierdzą, że są socjalni i społeczni - powiedział Zandberg. - Bardzo chętnie zobaczyłbym, jak głosowałby w tej sprawie Tadeusz Cymański - dodał.

 

- W najbliższych tygodniach będzie wiele rozmów na temat kandydatów na RPO, bo ta talia jest szersza -powiedział.

 

Przyznał, że podobne rozmowy dotyczyć będą kandydatury na prezesa IPN.

 

Program prowadził Marcin Fijołek.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Graffiti" można obejrzeć tutaj.

hlk/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie