Tarcza PFR 2.0 dla firm. Kiedy pieniądze trafią do kolejnych branż dotkniętych Covid-19?

Polska
Tarcza PFR 2.0 dla firm. Kiedy pieniądze trafią do kolejnych branż dotkniętych Covid-19?
zdj. ilustracyjne/ Pixabay/ MichaelGaida
Kolejna transza pomocy trafi m.in. do branż hotelowej i gastronomicznej

15 stycznia br. kolejna transza pomocy trafi do branż hotelowej, gastronomicznej i fitness - przypomniał w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Chodzi o wsparcie z Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla firm, które ucierpiały z powodu koronawirusa.

- Branża fitness oraz wiele innych branż polskiej gospodarki czuje negatywne efekty związane z epidemią - to jest oczywiste. Nie chcielibyśmy w żaden sposób je ograniczać, niestety zmusza nas do tego epidemia koronawirusa - mówił podczas briefingu prasowego przed KPRM Müller, powołując się m.in. na liczby dotyczące zachorowań i zgonów z powodu Covid-19.

 

Jak dodał, to nie jest tak, że rząd chce zamykać jakieś określone branże, tylko epidemia o charakterze światowym zmusza do podejmowania trudnych decyzji, np. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Czechach czy Stanach Zjednoczonych.

 

ZOBACZ: Tarcza branżowa. "Co najmniej 35 mld zł wsparcia"

 

- Stąd też naszą odpowiedzią są kwestie związane z tarczami finansowymi. Branża fitness jest tą branżą, która również z tarczy antykryzowej oraz z tarczy finansowej korzysta, jeśli chodzi o pomoc PFR właśnie. 15 stycznia kolejna transza środków finansowych trafi do branży hotelowej, gastronomicznej, branży fitness - powiedział rzecznik rządu.

 

Do kogo trafi pomoc?

 

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przypomniało w czwartek na Twitterze, że "od 15 stycznia 2021 r. ze wsparcia z Tarcza Finansowa PFR 2.0 będą mogły skorzystać firmy z dodatkowych siedmiu kodów PKD. Wśród nich m. in. branża eventowa, florystyczna i ślubna oraz drukarnie".

 

Rząd przyjął we wtorek uchwały ws. Tarczy Finansowej 2.0 PFR dla mikro, małych i średnich firm oraz noweli Tarczy Finansowej 1.0 PFR.

 

Jak informowało we wtorkowym komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, w ramach Tarczy Finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm rząd chce kontynuować wsparcie przedsiębiorców poszkodowanych przez sytuację związaną z COVID-19. Budżet programu wyniesie 13 mld zł. Na program składają się: Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikrofirm o wartości 6,5 mld zł oraz Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm o wartości 6,5 mld zł.

 

Jak podkreślono, finansowanie w ramach programu będzie udzielane od 15 stycznia 2021 r. do 31 marca 2021 r.

 

ZOBACZ: Wsparcie dla przedsiębiorców. "Tarcza 6.0" opublikowana w Dzienniku Ustaw

 

Aby uzyskać subwencję należy m.in. prowadzić działalności w ramach co najmniej jednego określonego w programie kodu PKD i odnotować "określony spadek obrotów". Warunkiem umorzenia 100 proc. subwencji jest m.in: "kontynuacja prowadzenia działalności gospodarczej; utrzymanie średniego zatrudnienia (mikroprzedsiębiorstwa) lub rozliczenie nadwyżki udzielonej subwencji (MŚP)".

 

Zgodnie z szacunkami Polskiego Funduszu Rozwoju z finansowania mogłoby skorzystać do 70 tys. przedsiębiorstw.

 

Według CIR przyjęte rozwiązania mają zapobiec znacznemu spadkowi przychodów i utracie płynności finansowej, a w konsekwencji zmniejszyć ryzyko utraty miejsc pracy i bankructw przedsiębiorstw najbardziej dotkniętych przez sytuację związaną z pandemią COVID-19.

 

W ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm wsparciem zostało objętych ok. 40 branż - m.in. sprzedaż detaliczna odzieży prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach; sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych prowadzona na straganach i targowiskach; hotele i podobne obiekty zakwaterowania; restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne.

 

W wyniku konsultacji społecznych - jak informowało CIR - do programu dodano także nowe branże: "sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych; karmy dla zwierząt domowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach; produkcja pozostałych wyrobów z papieru i tektur; pozostałe drukowanie; działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku; introligatorstwo i podobne usługi; działalność agencji reklamowych; pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane". 

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie