Fundusz Wsparcia Kultury. "Każdy, kto złożył prawidłowy wniosek otrzymał już pomoc"

Polska
Fundusz Wsparcia Kultury. "Każdy, kto złożył prawidłowy wniosek otrzymał już pomoc"
Polsat News
Fundusz, na który przeznaczono 400 mln zł miał zrekompensować straty, jakie instytucje kultury poniosły od początku epidemii

Każdy, kto złożył prawidłowy wniosek i działa w obszarze kultury, otrzymał już pomoc z Funduszu Wsparcia Kultury – mówił w czwartek w Radiu Wrocław wiceminister MKiDN Jarosław Sellin. Na razie lista beneficjentów Funduszu nie została opublikowana.

Wiceszef resortu kultury na antenie Radia Wrocław poinformował, że w ubiegłym roku ministerstwo przeznaczyło dodatkowe 6 miliardów złotych na pomoc dla instytucji i ludzi kultury. 

 

- To oznacza, że dosypaliśmy do tej przestrzeni drugi budżet ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, bo wynosi on nieco ponad 5 miliardów złotych. To przede wszystkim środki, które znalazły się we wszystkich tarczach antykryzysowych, bo mogły z nich korzystać również instytucje kultury, ale to też specjalne programy ministra, takie jak uruchomiona wiosną Kultura w Sieci, czy Fundusz Wsparcia Kultury – wyjaśnił.

 

Dodał, że Fundusz, na który przeznaczono 400 mln zł miał zrekompensować straty, jakie instytucje kultury poniosły od początku epidemii.

 

"Przykry chaos"

 

- Bardzo się cieszę, że udało nam się te środki uzyskać i rozdysponować. Szczerze mówiąc, ten chaos, który wokół tego Funduszu wystąpił był dla nas dosyć przykry, dlatego, że to był nasz sukces, że te środki uzyskaliśmy, a okazało się, że więcej jest wokół tego takiej wewnętrznej zawiści, wzajemnego porównywania się – stwierdził.

 

ZOBACZ: Posłowie zadali pytanie Glińskiemu. Dowiedzieli się, że ministerstwo "jeszcze nie istnieje"

 

- Staraliśmy się być ślepi, jeśli chodzi o subiektywne oceny, kto powinien otrzymać wsparcie, a kto nie, stąd to algorytm miał decydować o podziale tych środków. Jednak nie spotkało się to ze zrozumieniem – dodał Sellin.

 

Niejawna lista 

 

Wiceminister pytany, czy nowa lista beneficjentów Funduszu zostanie opublikowana, odparł, że tego nie wie. - Wiem, że te środki już zostały wypłacone, firmy podratowane i o to głównie chodziło. Natomiast ujawnianie takiej listy być może jest możliwe, ale przypuszczam, że znowu zacznie się mniej więcej ten sam proces wzajemnego porównywania, pewnej zawiści – mówił. Podkreślił, że każdy, kto złożył prawidłowy wniosek i działa w obszarze kultury, otrzymał wsparcie z Funduszu.

 

ZOBACZ: "Jak święty Mikołaj przebudzony z letargu". Konfederacja chce dymisji ministra Glińskiego

 

- Głównym celem tego dużego wsparcia, które uruchomiliśmy w zeszłym roku było to, żeby żadna instytucja kultury nie zbankrutowana, i nie słyszymy o takiej sytuacji, żeby jakaś istotna instytucja kultury się zamknęła, przestała działać – powiedział.

 

Dodał, że celem wsparcia było także uniknięcie masowego bezrobocia wśród pracowników kultury. - Nie słyszymy o żadnych masowych zwolnieniach w publicznych instytucjach kultury, które w Polsce działają, więc ten cel osiągnęliśmy i będziemy starać się dalej wspierać ten obszar, żebyśmy wyszli z tej pandemii niepoturbowani - podsumował wiceminister.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie