Spór w sprawie uchwały w rocznicę śmierci Jolanty Brzeskiej. Platforma zgłosiła sprzeciw

Polska
Spór w sprawie uchwały w rocznicę śmierci Jolanty Brzeskiej. Platforma zgłosiła sprzeciw
Polsat News/ zdj.archiwalne
Platforma jako jedyna zgłosiła sprzeciw wniosku Lewicy

Platforma jako jedyna zgłosiła sprzeciw wobec naszego wniosku o przyjęcie przez aklamację uchwały z okazji 10 rocznicy śmierci Jolanty Brzeskiej - napisała na Twitterze Magdalena Biejat (Lewica). Poprosiliśmy tylko o procedowanie uchwały w komisji - odpowiedział jej szef klubu KO Cezary Tomczyk.

Posłanka Biejat napisała w środę wieczorem na Twitterze, że 1 marca przypada 10 rocznica zamordowania Jolanty Brzeskiej, działaczki lokatorskiej, która walczyła z reprywatyzacją.

 

"Zaproponowaliśmy w związku z tym, żeby Sejm przyjął przez aklamację uchwałę oddającą cześć pamięci Brzeskiej i wszystkim ofiarom reprywatyzacji. Właśnie się dowiedzieliśmy, że Platforma Obywatelska jako jedyna zgłosiła sprzeciw do naszego wniosku. Projekt złożyliśmy więc w zwykłym trybie, liczymy na jego sprawne procedowanie" - napisała Biejat.

 

Na jej wpis zareagował przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

 

ZOBACZ: "Mam wrażenie, że chodzi o jakąś rozgrywkę polityczną". Córka Jolanty Brzeskiej o decyzji sądu

 

"Nie zgłosiliśmy sprzeciwu do uchwały. To nieprawda. Poprosiliśmy o dalsze procedowanie w Komisji, tak aby tekst był dopracowywany. Prosiłbym, aby nie mijać się z prawdą. Taka manipulacja jest niedopuszczalna. Budujmy zaufanie między partiami opozycyjnymi. To naprawdę lepsze" - napisał Tomczyk i zacytował swój wniosek do marszałek Sejmu o skierowanie projektu uchwały do dalszych prac w sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

 

 

Jednak Biejat zaznaczyła że była możliwość pracy nad tekstem bez odsyłania do komisji.

 

- 1 marca jest już w poniedziałek. Nie wiem, czy po odesłaniu do komisji Sejm zdążyłby się zająć tą uchwałą przed tym dniem - zaznaczyła.

 

"Nie wiem, dlaczego oni to robią"

 

Jej zdaniem taki wniosek jaki złożyła KO to "opozycyjny sposób na skierowanie projektu uchwały do zamrażarki". "Nie wiem, dlaczego oni to robią, przecież tekst uchwały jest bardzo koncyliacyjny" - dodała Biejat.

 

Posłanka Lewicy treść projektu uchwały zamieściła na swoich kontach w portalach społecznościowych.

 

"1 marca 2011 roku Jolanta Brzeska, działaczka lokatorska i współzałożycielka Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, została zamordowana w Lesie Kabackim. Zbrodni dokonano ze szczególnym okrucieństwem – w momencie podpalenia wciąż żyła. Do dziś przebieg morderstwa nie został wyjaśniony, a jego bezpośredni sprawcy oraz ich mocodawcy ukarani" - głosi projekt uchwały.

 

ZOBACZ: Platforma chce szerokiej koalicji, opozycja sceptyczna

 

Podkreślono w nim, że Jolanta Brzeska "została zamordowana za głośny sprzeciw wobec warszawskiej reprywatyzacji, której sama padła ofiarą". "Po przejęciu kamienicy, w której mieszkała, nowy właściciel drastycznie podwyższył opłaty, w związku z czym Brzeskiej groziła eksmisja. Nie walczyła jednak wyłącznie w swojej sprawie. Proces reprywatyzacji przyniósł olbrzymie straty Rzeczypospolitej Polskiej, stał się źródłem krzywd lokatorów i lokatorek mieszkań komunalnych, naruszał konstytucyjną zasadę prowadzenia polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. W wyniku systematycznego procesu przywłaszczania i bezwzględnego opróżniania mieszkań, poszkodowanych zostało co najmniej 50 tysięcy mieszkanek i mieszkańców Warszawy i niezliczone tysiące osób w innych polskich miastach" - głosi projekt uchwały.

 

"Dzięki niej o reprywatyzacji usłyszała cała Polska"

 

Jolanta Brzeska - czytamy w projekcie - "organizowała Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów – ruch oporu lokatorów przeciw bezprawiu. Pomagała w postępowaniach sądowych i znajdowała pomoc w sytuacjach beznadziejnych. Zabiegała u władz Warszawy o zatrzymanie reprywatyzacji i zorganizowanie pomocy poszkodowanym. Dzięki wysiłkom jej oraz ruchu, który zapoczątkowała, o reprywatyzacji usłyszała cała Polska".

 

"W 10. rocznicę zabójstwa Jolanty Brzeskiej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża szacunek i podziw dla jej odwagi i determinacji w walce o los poszkodowanych w wyniku reprywatyzacji. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej potępia dotychczasowy proces reprywatyzacji w Polsce i zobowiązuje się dążyć do jak najszybszego uregulowania problemu reprywatyzacji. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej domaga się przeprowadzenia rzetelnego śledztwa w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej, zakończonego skazaniem sprawców zbrodni oraz ich mocodawców" - głosi projekt uchwały

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie