Rekordowy przemyt papierosów z Białorusi. Blisko 2 mln paczek

Polska
Rekordowy przemyt papierosów z Białorusi. Blisko 2 mln paczek
gov.pl
Przemyt papierosów w deklarowanym ładunku ciężarówek to powszechna forma działań grup przestępczych

Przemyt w dwóch ciężarówkach łącznie ponad 1,8 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy udaremnili we wspólnej akcji funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG i Krajowej Administracji Skarbowej. Wartość kontrabandy została oszacowana na blisko 27,6 mln zł.

Kierowcy ciężarówek pełnych kontrabandy wjeżdżali do Polski z Białorusi przez drogowe przejście graniczne w Kuźnicy (woj. podlaskie). Zatrzymano trzy osoby, oprócz obu kierowców - również ich zmiennika. Wszyscy są Polakami, zostali tymczasowo aresztowani - poinformowały w poniedziałek SG i KAS we wspólnym komunikacie.

 

Rekordowy przemyt

 

Według danych obu służb, to największy - pod względem ilości i wartości - przemyt papierosów udaremniony na polskich przejściach granicznych.

 

Obie ciężarówki wjeżdżały do kraju razem i miały przewozić transporty desek; po szczegółowej kontroli okazało się, że w naczepach zamiast deklarowanego towaru są nielegalne papierosy. Część kontrabandy była ukryta w specjalnie zbudowanych "skrzyniach", które z zewnątrz wyglądały jak ułożone w naczepie deski. Wewnątrz takich skrytek były kartony pełne papierosów.

 

ZOBACZ: Co 10 papieros w Polsce pochodzi z Białorusi. Przemyt na wspierać Łukaszenka

 

W jednej z naczep funkcjonariusze odkryli 927,5 tys. paczek papierosów z białoruską akcyzą, natomiast w drugiej - 918 tys. paczek. Łączna wartość tego towaru została oszacowana na blisko 27,6 mln zł. "Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży (w Polsce) Skarb Państwa straciłby ponad 44,8 mln zł" - poinformowano w komunikacie SG i KAS.

 

Śledztwo pod nadzorem prokuratury prowadzi Podlaski Oddział Straży Granicznej. Mężczyźni podejrzani o udział w przemycie mają 19, 21, 55 lat; decyzją sądu zostali aresztowani na trzy miesiące. Grozi im nawet do 10 lat więzienia. Dla potrzeb tego postępowania zabezpieczone zostały papierosy i ciężarówki użyte do przestępstwa.

 

Podobne zdarzenie

 

Dwa miesiące temu, również w wyniku wspólnej akcji obu podlaskich służb, zatrzymane zostały dwie inne ciężarówki z ogromnym przemytem papierosów; deklarowanym towarem były urządzenia wentylacyjne i płyty termoizolacyjne.

 

Wtedy było to łącznie 1,3 mln paczek o wartości szacowanej na 18,2 mln zł i wówczas był to największy taki przemyt, ujawniony podczas działań przez SG i KAS z województwa podlaskiego.

 

ZOBACZ: Zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów. Można się było do niej dostać tylko ukrytą windą

 

Kontrabanda ta ujawniona została w czasie kontroli na drogach. Prowadzone one były wówczas na terenie województwa mazowieckiego, a chodziło o walkę z przemytem nielegalnych migrantów, ukrywających się w naczepach ciężarówek. Po postawieniu zarzutów, kierowcy obu tych ciężarówek (Polak i Białorusin) zostali tymczasowo aresztowani.

 

Przemyt papierosów w deklarowanym ładunku ciężarówek, to powszechna forma działań grup przestępczych, trudniących się przerzutem papierosów ze Wschodu, zwłaszcza przez granicę z Litwą, czyli wewnętrzną granicę UE, gdzie nie ma kontroli paszportowo-celnych. W wykryciu takich prób zarówno na drogach jak i przejściach granicznych na granicy z Białorusią - oprócz doświadczenia funkcjonariuszy służb - pomagają urządzenia rtg do prześwietlania ładunków oraz specjalnie szkolone psy.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie