Zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów. Można się było do niej dostać tylko ukrytą windą

Polska
Zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów. Można się było do niej dostać tylko ukrytą windą
CBŚP
Funkcjonariusze przejęli 400 tysięcy gotowych papierosów i 1,4 tony tytoniu

KAS i CBŚP zlikwidowały pod Wrocławiem nielegalną fabrykę papierosów, do której można było dotrzeć zakamuflowaną windą. Funkcjonariusze przejęli 400 tysięcy gotowych papierosów i 1,4 tony tytoniu, wartych około 2 mln złotych. 8 osób ma w tej sprawie status podejrzanego.

Jak przekazał w czwartek mł. asp. Paweł Żukiewicz z Centralnego Biura Śledczego Policji, funkcjonariusze z warszawskiego zarządu biura podczas tej realizacji ściśle współpracowali z dolnośląską oraz mazowiecką Krajową Administracją Skarbową. Działania były przeprowadzone w listopadzie ubiegłego roku, ale ze względu na dobro śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu i konieczność przeprowadzenia kolejnych czynności, informacje o likwidacji fabryki papierosów pod Wrocławiem nie były przekazywane do publicznej wiadomości.

 

ZOBACZ: Pies służbowy wytropił nielegalne papierosy w naczepie ciężarówki

 

Fabryka rozmieszczona była na dwóch kondygnacjach, ale do hali produkcyjnej można było się dostać wyłącznie za pomocą zakamuflowanej windy. Podczas realizacji funkcjonariusze zatrzymali pięciu obywateli Ukrainy, którzy pracowali przy produkcji nielegalnych papierosów. - Byli kompletnie zaskoczeni błyskawicznym działaniem służb - podał Żukiewicz. KAS i CBŚP przeprowadziły działania także w powiecie oławskim, gdzie służby zlokalizowały magazyn z nielegalnymi wyrobami z logo "znanego amerykańskiego koncernu tytoniowego". Tam zatrzymano kolejną osobę.

 

Zabezpieczono specjalistyczną maszynę produkcyjną

 

- W trakcie obu akcji zabezpieczono specjalistyczną maszynę produkcyjną, blisko 400 tys. gotowych papierosów oraz komponenty do ich produkcji, w tym m.in. 1,3 tony tytoniu, kartony z filtrami, owijki, bibuły i okleiny filtra z podrobionym znakiem towarowym znanego koncernu tytoniowego. Maszyna mogła wyprodukować nawet milion papierosów dziennie - podała Justyna Pasieczyńska z Izby Administracji Krajowej w Warszawie . Wartość zabezpieczonego towaru oszacowano na ok. 2 mln złotych. - Gdyby przejęte wyroby tytoniowe trafiły na rynek, Skarb Państwa straciłby blisko 3 mln zł - dodała rzeczniczka warszawskiej IAS.

 

ZDJĘCIA: Zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów

 

CBŚP
CBŚP
CBŚP
CBŚP
CBŚP
CBŚP
CBŚP

 

- Wszystkie rozwiązania oraz sprzęt zabezpieczony na miejscu wskazują, że za procederem nielegalnej produkcji stoi zorganizowana grupa przestępcza. Osobom zatrzymanym w niniejszej sprawie w Prokuraturze Okręgowej we Wrocławiu zostały przedstawione zarzuty popełnienia przestępstw karnoskarbowych oraz udziału w grupie przestępczej. Wobec wszystkich zatrzymanych, na wniosek prokuratury, sąd zastosował najsurowsze środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania - przekazał prok. Radosław Żarkowski z PO we Wrocławiu.

 

W ostatnim czasie kolejne dwie osoby usłyszały w tej sprawie podobne zarzuty - jak przekazał mł.asp. Żukiewicz - najprawdopodobniej liczba osób podejrzanych będzie się powiększać. - Wyjaśniamy wszystkie okoliczności tej sprawy i rolę poszczególnych podejrzanych w całym procederze - podał policjant. 

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie