Dentysta stworzył protezę dla koali urodzonego bez stopy. "Teraz może wspinać się i biegać"

Świat
Dentysta stworzył protezę dla koali urodzonego bez stopy. "Teraz może wspinać się i biegać"
facebook.com/Friends-of-the-Koala-Inc
Triumph otrzymał protezę stopy

Triumph, samiec koali urodzony bez stopy w Nowej Południowej Walii w Australii, otrzymał protezę stworzoną przez dentystę. Teraz może wspinać się i biegać - poinformowała w poniedziałek opiekująca się zwierzęciem pielęgniarka weterynaryjna Marley Christian.

- Kiedy założyłam mu bucik, a on wykonał mały skok, a potem zaczął biegać i wspinać się, naprawdę się rozpłakałam - powiedziała Christian, dodając, że Triumph stał się zupełnie nowym koalą po założeniu protezy.

 

Pielęgniarka w 2017 roku znalazła Triumpha obok jego umierającej matki. Młody torbacz zamiast jednej stopy miał tylko wystającą kość. Christian została główną opiekunką Triumpha w ośrodku Friends of the Koala w Lismore i szukała sposobu, by ułatwić mu funkcjonowanie.

Protezę dla koali próbowała początkowo stworzyć amerykańska firma specjalizująca się w protezach dla zwierząt. Kilka prób zakończyło się jednak niepowodzeniem.

 

 

O problemie Triumpha usłyszał protetyk dentystyczny z okolicy Jon Doulman i zaproponował pomoc. Proteza, którą stworzył, jest różowa i zapinana na rzep wokół nogi torbacza. Na spodzie ma bieżnik, który poprawia jej przyczepność podczas chodzenia i wspinania.

 

"Całkiem wygodna proteza"

 

- To z pewnością coś innego - powiedział Doulman.  - Stworzenie projektu wymagało trochę nieszablonowego myślenia - stwierdził i dodał, że wspaniale było pomóc Triumphowi.

 

Doulman ulepsza właśnie swój projekt, ale powiedział, że wygląda na to, iż koali jest "całkiem wygodnie" z protezą.

 

Triumph, który ma prawie pięć lat, spędzi resztę życia w niewoli, najprawdopodobniej pod opieką Christian.

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie