80-latek zmarł po wyjściu ze szpitala. Lekarz nie powiadomił rodziny o wypisie pacjenta

Polska
80-latek zmarł po wyjściu ze szpitala. Lekarz nie powiadomił rodziny o wypisie pacjenta
zdj. ilustracyjne, Pixabay/1662222
Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. powołał zespół mający ustalić okoliczności wypisu 80-latka

Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. powołał zespół mający ustalić okoliczności wypisu 80-latka, który 17 lutego br. po badaniach w lecznicy zaginął. Ciało mężczyzny odnaleziono 21 lutego br. Szpital rozwiązał już umowę z lekarzem, który dokonał wypisu.

W poniedziałek odbył się briefing prasowy, na którym wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Robert Surowiec poinformował, że lekarz wypisujący 80-latka ze szpitala nie powiadomił o tym fakcie rodziny seniora, co powinien zrobić. Umowa z nim została rozwiązana i zostanie on ukarany finansowo.

 

- Takie sytuacje są niedopuszczalne. Nie ma naszego przyzwolenia na takie zachowania kogokolwiek z naszego personelu. Wytłumaczeniem nie może być pandemia, ani zmęczenie, dlatego od winnych zaniedbań wyciągamy surowe konsekwencje – powiedział Surowiec.

 

Lecznica przekazała, że w środę (17 lutego br.) chorego 80-latka przywiozła do szpitala karetka około godz. 9:30. Pacjent został przyjęty na SOR dziewięć minut później. Badany był przez trzech lekarzy: lekarza ogólnego, chirurga i neurochirurga. Wykonano tomografię komputerową głowy oraz EKG. Wypisany został – na własne żądanie - o godz. 14:30.

 

Znaleziony niedaleko szpitala

 

Kiedy mężczyzna nie wracał do domu, jego zaniepokojona rodzina zgłosiła zaginięcie. Niestety, finał kilkudniowych poszukiwań okazał się tragiczny. W niedzielę wieczorem, ciało 80-latka odnalazła przypadkowa osoba u podnóża skarpy w rejonie ul. Szmaragdowej, niedaleko od kompleksu szpitala wojewódzkiego.

 

Według dotychczasowych ustaleń śledczych, wszystko wskazuje na nieszczęśliwy wypadek. Trwa ustalanie dokładnych okoliczności śmierci mężczyzny. Zarządzono sekcję zwłok. Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Gorzowie Wlkp.

 

ZOBACZ: Wojewoda małopolski: szpital w Nowym Targu gotowy na przyjęcie Słowaków

 

W wydanym w poniedziałek oświadczeniu, zarząd gorzowskiego szpitala poinformował, że 19 lutego br. powołał czteroosobowy zespół, którego zadaniem jest ustalenie okoliczności opuszczenia lecznicy przez mężczyznę, m.in. sprawdzenie prawidłowości działania personelu medycznego w zakresie wypisania pacjenta i jego bezpiecznego powrotu do miejsca zamieszkania.

 

W piśmie dodano, że władze lecznicy na bieżąco współpracują zarówno z policją jak i prokuraturą prowadzącą postępowanie wyjaśniające w tej sprawie, a protokół ustaleń ma być gotowy do wtorku (23 lutego br.); po jego otrzymaniu zarząd szpitala podejmie dalsze decyzje

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie