Warszawa. Szpital Południowy przyjmuje pierwszych pacjentów

Polska
Warszawa. Szpital Południowy przyjmuje pierwszych pacjentów
Facebook/ Miasto Stołeczne Warszawa
Od poniedziałku w Szpitalu Południowym na warszawskim Ursynowie będą przyjmowani pierwsi pacjenci

Od poniedziałku w Szpitalu Południowym na warszawskim Ursynowie będą przyjmowani pierwsi pacjenci. Stołeczny ratusz zaznacza, że początkowo placówka będzie leczyć pacjentów z COVID-19, ale po zakończeniu pandemii koronawirusa, nowy miejski szpital zacznie służyć mieszkańcom południowych dzielnic Warszawy.

- Ta inwestycja była wyczekiwana przez mieszkańców południowych dzielnic miasta - Ursynowa i Wilanowa - oraz sąsiadujących z Warszawą miejscowości - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Przypomniał, że koncepcja wybudowania szpitala w tym miejscu Warszawy na warszawskim Ursynowie powstała blisko dekadę temu dzięki inicjatywie ówczesnej prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

 

Jak poinformowała rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka, w chwili obecnej trwa rekrutacja kadry do Szpitala Południowego. - Do tej pory zostało już zatrudnionych około stu osób, a rekrutacje nadal trwają - powiedziała.

 

"Uruchamiamy nowoczesny szpital"

 

Szpital Południowy będzie jednym z ośmiu szpitali tymczasowych w województwie mazowieckim, utworzonych w ramach planu zabezpieczenia łóżek "covidowych". - Uruchamiamy nowoczesny szpital, w którym możemy zapewnić docelowo 300 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 80 łóżek respiratorowych - poinformował prezydent Trzaskowski.

 

Rzeczniczka stołecznego ratusza wyjaśniła, że w pierwszym rzucie zapewnionych będzie 100 łóżek. Jak dodała, w pierwszej partii przyjedzie 56 łóżek, potem kolejno po 28 łóżek. - W zależności od zapotrzebowania kolejne łóżka będą segmentowo przybywać do szpitala - dodała.

 

ZOBACZ: Wiemy ile osób pracuje w Szpitalu Narodowym. "W każdej chwili możemy powiększyć zespół"

 

Budowa Szpitala rozpoczęła się w grudniu 2016 r. W 2020 r., w związku z trwającą pandemią, władze miasta porozumiały się z Konstantym Radziwiłłem, wojewodą mazowieckim i wspólnie podjęły decyzję, że placówka zostanie oddana do użytku jako tzw. tymczasowy szpital covidowy. W odróżnieniu od tymczasowej placówki zorganizowanej na Stadionie Narodowym, Szpital Południowy będzie przyjmował także pacjentów w cięższym stanie, wymagających najbardziej intensywnej opieki.

 

Szpital Południowy jest już gotowy do przyjęcia pierwszych pacjentów❗❤️ Od 15 lutego będzie funkcjonował jako tymczasowy...

Opublikowany przez Miasto Stołeczne Warszawa Czwartek, 11 lutego 2021

 

Placówka wielooddziałowa

 

Miasto zapewnia, że po ustąpieniu pandemii, Szpital Południowy będzie nowoczesną, wielooddziałową placówką leczniczą, służącą mieszkańcom południowej Warszawy.

 

Prezydent Warszawy poinformował, że miasto rozpoczęło już rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawie uzyskania przez nową placówkę odpowiedniego kontraktu. - Kiedy uporamy się z epidemią koronawirusa, a szpital nie będzie już funkcjonował jako "covidowy", chcemy tu uruchomić m.in. oddziały ginekologiczno-położniczy, chirurgii urazowej i ortopedii, chirurgii ogólnej, internę z pododdziałem kardiologicznym - zapewnił prezydent Trzaskowski.

 

ZOBACZ: "Kurs na szczepienie". W Warszawie linia "902" dowozi seniorów na Szpital Narodowy

 

W placówce znajdą się też nowoczesne laboratorium, apteka, nocna i świąteczna opieka zdrowotna oraz przychodnia przyszpitalna. W Szpitalu Południowym będzie działał system ratownictwa medycznego z SOR oraz własnym lądowiskiem dla helikopterów, które znajduje się na dachu budynku, ponad 24 m nad poziomem terenu.

 

Ponad 370 mln zł

 

Budynek Szpitala złożony jest z trzech pięciopiętrowych modułów. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi ponad 40 tys. mkw, co odpowiada powierzchni blisko sześciu boisk do piłki nożnej.

 

- Koszt budowy Szpitala Południowego poniesiony przez miasto to ponad 370 mln zł. Wojewoda mazowiecki przekazał ponad 22 mln złotych na przyspieszenie prac i zakup części wyposażenia do placówki - poinformował prezydent Trzaskowski.

 

Miasto podkreśla, że oddanie Szpitala Południowego do użytku udało się przyspieszyć aż o pół roku. Od 25 stycznia w części budynku szpitala działa już punkt szczepień przeciw COVID-19. Zgodnie z danymi ratusza, szczepienie otrzymały tam już ponad trzy tysiące warszawiaków.

Szpital Południowy jest już gotowy do przyjęcia pierwszych pacjentów❗❤️ Od 15 lutego będzie funkcjonował jako tymczasowy...

Opublikowany przez Miasto Stołeczne Warszawa Czwartek, 11 lutego 2021
ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie