Wojewoda małopolski: szpital w Nowym Targu gotowy na przyjęcie Słowaków

Polska
Wojewoda małopolski: szpital w Nowym Targu gotowy na przyjęcie Słowaków
zdj. ilustracyjne, Pixabay/1662222
Nowy Targ gotowy na przyjęcie Słowaków do szpitali

Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita zadeklarował w sobotę w Nowym Targu, że Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II może przyjąć pacjentów ze Słowacji szczególnie dotkniętej pandemią. W dzisiejszej Europie wszyscy musimy być solidarni – mówił Kmita.

- Gdyby była taka potrzeba, deklaruję, że jesteśmy gotowi udzielić wsparcia Słowakom, jeśli będą mieli taką potrzebę aby pacjentów przekierować do Polski, żebyśmy my ich leczyli – mówił podczas sobotniego briefingu przed nowotarskim szpitalem wojewoda.

 

- Polacy, mieszkańcy Małopolski, są solidarni (…) Złożona deklaracja pokazuje, że jesteśmy prawdziwymi Europejczykami bo w sytuacjach nadzwyczajnych jesteśmy gotowi nieść pomoc nie tylko naszym mieszkańców ale także naszym sąsiadom - dodał.

 

Kmita podkreślił jednocześnie, że decyzje w tej sprawie będą zapadały na szczeblach rządowych.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał dane

 

- W dzisiejszej Europie borykającej się z covidem, wszyscy musimy być solidarni i za tą solidarność bardzo serdecznie dziękuję. (…) Współpraca na linii południa Małopolski ze Słowacją jest żywa, czy to gospodarcza czy to nawet społeczna" – podkreślił Kmita.

 

Gotowość w 72 godziny

 

Oznajmił on, że do szpitala w Nowym Targu już został przekazany niezbędny sprzęt, wyposażenie, środki ochrony osobistej, ale także środki na rozbudowę instalacji tlenowej.

 

Wojewoda dodał, że deklaracja pomocy Słowakom jest zgłaszana do rządu i ministra Dworczyka.

 

- Decyzje będą zapadały na szczeblu ministerialnym, ale ta deklaracja i ta informacja musi iść w świat, że Małopolanie, którzy zostali w trudnych czasach także dotknięci bardzo mocno koronawirusem, dzisiaj są solidarni i są gotowi do współpracy – mówił Kmita.

 

Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II Marek Wierzba wyjaśnił, że jeżeli będzie taka konieczność, to placówka jest w stanie w ciągu najdalej 72 godzin od decyzji uruchomić łóżka dla pacjentów ze Słowacji.

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie