Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 21 lutego

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 21 lutego
PAP/Leszek Szymański
Od kilku dni rośnie liczba osób pod respiratorami

Mamy 7038 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 21 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 73 osoby. Rośnie liczba osób pod respiratorami.

Nowe przypadki pochodzą z województw: mazowieckiego (1339), pomorskiego (727), wielkopolskiego (673), śląskiego (662), kujawsko-pomorskiego (459), dolnośląskiego (420), małopolskiego (380), warmińsko-mazurskiego (364).

 

W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów - zaznaczył resort.

 

ZOBACZ: Negatywny wynik testu, aby iść na pocztę. Kolejne obostrzenia w Europie

 

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 12 609 osób, pod respiratorami jest 1340 pacjentów, czyli o 36 więcej niż dzień wcześniej.

"Trzeci dzień z rzędu liczba zajętych respiratorów przekracza 1 300, poprzednio zdarzyło się to 10 lutego"- odnotowała "Rzeczpospolita".

 

Prawie 156 tys. osób w kwarantannie

 

Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 26 271 łóżek i 2600 respiratorów. Kwarantanną objętych jest 156 100 osób.

 

MZ przekazało też, że wyzdrowiało dotąd 1 378 414 zakażonych.

 

 

Ostatniej doby wykonano 37 407 testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 9736 testów antygenowych – podało Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 9 527 985 próbek i przebadano 9 234 183 osoby.


Bilans epidemii w naszym kraju zwiększył się do 1 638 767 zarejestrowanych zakażeń, z czego 42 171 pacjentów zmarło.

 

 

W Ministerstwie Zdrowia trwa dyskusja o nowych regulacjach dotyczących zakrywania ust i nosa. Jak dowiedział się polsatnews.pl, wkrótce mogą zapaść decyzje dotyczące noszenia przyłbic i zakrywania twarzy np. szalikami.

 

ZOBACZ: Będzie zmiana ws. zakrywania twarzy. Koniec z przyłbicami?

 

- Z ogromnym niepokojem odczytujemy nowe dane na temat dziennych zakażeń. Tendencja wzrostu zachorowań ma trwały charakter. Średnia dzienna zwiększyła się o ponad 13 proc. w porównaniu do ubiegłego tygodnia - mówił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

Kiedy decyzja ws. obostrzeń?

 

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował we wtorek, że "decyzje ws. obostrzeń po 28 lutego będą zależały od danych epidemicznych, które spłyną pod koniec tego tygodnia". Zaznaczył jednocześnie, że ogłoszenia decyzji nie należy spodziewać się wcześniej niż w pierwszej połowie przyszłego tygodnia.

 

ZOBACZ: Covid-19 skrócił przewidywaną średnią długość życia Amerykanów

 

Większość dotychczasowych ograniczeń, jak zakaz organizacji wesel, działalność gastronomii tylko na wynos, została ostatnio przedłużona do 28 lutego. Od ubiegłego piątku mogą być otwarte, w reżimie sanitarnym, kina, teatry, muzea, filharmonie i opery, baseny i stoki narciarskie. Hotele i pensjonaty mogą udostępniać gościom połowę swoich miejsc noclegowych.

ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie