Pałac Buckingham potwierdza: Harry i Meghan nie wrócą do pełnienia królewskich obowiązków

Świat
Pałac Buckingham potwierdza: Harry i Meghan nie wrócą do pełnienia królewskich obowiązków
PAP/EPA/STR
Meghan i Harry nie powrócą do obowiązków królewskich

Brytyjski książę Harry i jego żona księżna Meghan nie powrócą do wykonywania obowiązków w charakterze członków rodziny królewskiej - poinformował w piątek Pałac Buckingham.

"Książę i księżna Sussex potwierdzili Jej Królewskiej Mości, że nie powrócą do wykonywania obowiązków członków Rodziny Królewskiej. Po rozmowach z księciem królowa potwierdziła, że rezygnacja z pracy w rodzinie królewskiej nie pozwala na kontynuowanie odpowiedzialności i obowiązków, które wiążą się z życiem w służbie publicznej. Honorowe nominacje wojskowe i królewskie patronaty, które posiadają książę i księżna, zostaną zwrócone Jej Królewskiej Mości, a następnie rozdzielone pomiędzy pracujących członków rodziny królewskiej. Choć wszyscy są zasmuceni decyzją księcia i księżnej, pozostają oni bardzo kochanymi członkami rodziny" - napisano w oświadczeniu Pałacu Buckingham.

 

Na początku stycznia 2020 r. Harry - wnuk królowej Elżbiety II i młodszy syn następcy tronu księcia Karola - i Meghan niespodziewanie ogłosili zamiar rezygnacji z pełnienia obowiązków członków rodziny królewskiej i chęć prowadzenia bardziej prywatnego życia, w ramach którego, jak poinformowali, zamierzają także samodzielnie się utrzymywać. W ramach dokonanych uzgodnień przestali pełnić obowiązki z końcem marca ub.r., ale, jak wówczas ustalono, po 12 miesiącach nastąpi ponowny przegląd ich przyszłej roli.

 

ZOBACZ: Książę Harry i księżna Meghan złamali zasadę politycznej neutralności monarchii

 

"Jak dowodzi ich praca w ciągu ostatniego roku, książę i księżna Sussex pozostają zaangażowani w swoje obowiązki i w służbę dla Wielkiej Brytanii i na całym świecie, i zaoferowali swoje stałe wsparcie organizacjom, które reprezentowali, niezależnie od oficjalnej roli. Wszyscy możemy żyć życiem w służbie. Służba jest uniwersalna" - napisano w oświadczeniu książęcej pary.

 

Informacja na temat ich przyszłości pojawiła się na kilkanaście dni przed zapowiedzianym wywiadem, którego Harry i Meghan mają udzielić amerykańskiej gwieździe talk-show Oprah Winfrey i który, jak oceniają brytyjskie media, może być niewygodny dla rodziny królewskiej.

Po rezygnacji z wykonywania obowiązków członków rodziny królewskiej Harry i Meghan wraz z niespełna dwuletnim synem przeprowadzili się do Kalifornii. Kilka dni temu para poinformowała, że spodziewa się drugiego dziecka.

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie