Fałszywe faktury o wartości 37 mln zł. Zatrzymania CBA

Polska
Fałszywe faktury o wartości 37 mln zł. Zatrzymania CBA
CBA
CBA zatrzymało pięć osób

Nawet 3 tys. fikcyjnych faktur wystawiły i kupiły osoby podejrzane o oszustwa gospodarcze, które zatrzymało Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wartość fałszywych dokumentów wyniosła około 37 mln złotych.

CBA rozbiło grupę przestępczą, która handlowała fikcyjnymi fakturami VAT. 

 

Zatrzymano pięć osób

 

W śledztwie prowadzonym przez CBA i Prokuraturę Okręgową w Warszawie zatrzymano pięć osób - przedsiębiorców z Warszawy, Gdańska, Białegostoku i Sieradza oraz osobę prowadzącą Biuro Rachunkowe w Warszawie. Prokuratura postawiła wszystkim zarzuty wystawienia i obracania fałszywymi fakturami.

 

ZOBACZ: Próby oszustw "na punkt szczepień". Proszą o zdjęcie dowodu i PESEL

 

Zatrzymani wystawiali rachunki na usługi z zakresu m.in. szkolenia i doradztwa, usług transportowych, konsultingu i analityki finansowej.  W sumie wytworzyli i użyli blisko 3 tys. faktur na kwotę ponad 37 mln zł.

 

Zgodnie z decyzją sądu troje podejrzanych trafiło do aresztu. Wobec dwóch osób zastosowano środki zapobiegawcze, w tym dozór policji, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju.

 

To kolejny etap śledztwa CBA, które rozpoczęło się od zatrzymań w lutym i lipcu ubiegłego roku. W ramach operacji specjalnych zatrzymano wtedy pięć osób na "gorącym uczynku" popełnienia przestępstwa związanego z powoływaniem się na wpływy w Urzędzie Celno-Skarbowym i pozytywne zakończenie kontroli celno-skarbowej w zamian za 40 tys. zł oraz w związku z zakupem tzw. pustych faktur.

red/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie