Była pozytywna rekomendacja CBA przy umowie na respiratory dla Ministerstwa Zdrowia

Polska
Była pozytywna rekomendacja CBA przy umowie na respiratory dla Ministerstwa Zdrowia
Polsat News

Przy umowie na zakup respiratorów przez resort zdrowia od firmy E&K była pozytywna rekomendacja Centralnego Biura Antykorupcyjnego - poinformował przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Waldemar Andzel (PiS). Wykluczono też powiązania korupcyjne między kierownictwem Ministerstwa Zdrowia a firmą, która - według mediów - należy do handlarza bronią.

Przed tygodniem komisja ds. służb specjalnych miała trzy posiedzenia - dwa zwołane na wniosek opozycji. Andzel mówił we wtorek o szczegółach posiedzenia poświęconego ewentualnym powiązaniom między transakcjami Ministerstwa Zdrowia oraz spółek Skarbu Państwa, a działaniami służb specjalnych oraz o działania służb zabezpieczające takie transakcje.

 

Przewodniczący powiedział, że komisja w trybie niejawnym zapoznała się z informacjami na temat wsparcia służb specjalnych dla procesu zakupów realizowanych w celu zwalczania epidemii SARS CoV-2. Przyznał, że omawiano m.in. sprawę umowy na zakup respiratorów zawartej w kwietniu 2020r. przez Ministerstwo Zdrowia ze spółką E&K.

 

ZOBACZ: Zmniejszone dostawy szczepionek. AstraZeneca odpiera zarzuty

 

- Z przedstawionej informacji wynika, że ówczesne kierownictwo resortu zdrowia, zawierając umowę, posiadało pozytywną rekomendację Centralnego Biura Antykorupcyjnego przy umowie na zakup respiratorów - stwierdził w rozmowie Andzel.

 

"Przedstawione informacje wykluczają powiązania korupcyjne"

 

Jak dodał, "w czasie posiedzeń Komisja wysłuchała informacji o przeprowadzonej przez służby specjalne analizie powiązań i monitoringu działań stron transakcji między resortem zdrowia i spółką E&K".

 

Pytany, czy podczas posiedzenia analizowano też rolę byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i członków kierownictwa resortu w całej transakcji, powiedział, że "przedstawione Komisji informacje wykluczają jakiekolwiek powiązania korupcyjne między kierownictwem Ministerstwa Zdrowia a wskazaną firmą".

 

- Formułowane w debacie publicznej oskarżenia i tezy o możliwych powiązaniach między stronami zawartej umowy nie mają potwierdzenia w faktach - zapewnił przewodniczący komisji.

 

WIDEO: Była pozytywna rekomendacja CBA przy umowie na respiratory dla Ministerstwa Zdrowia

  

Firma nie wywiązała się z kontraktu

 

Firma E&K, należąca według mediów do handlarza bronią, w 2020 r. podpisała z MZ umowę na dostawę respiratorów, jednak nie wywiązała się w całości kontraktu - dostarczyła 200 sztuk respiratorów.

 

ZOBACZ: Szczepienia poza kolejką na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Minister zdrowia zapowiada kontrolę

 

W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, który miał trafić do MZ w kwietniu i w maju, resort odstąpił od umowy i otrzymał zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro.

 

Na firmę nałożono też kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie