Wyjął 500 zł sprzed niemal 38 lat i chciał płacić nimi za zakupy

Polska
Wyjął 500 zł sprzed niemal 38 lat i chciał płacić nimi za zakupy
KPP Lubań
Klient liczył, że banknotem z 1982 roku zapłaci za zakupy i dostanie resztę.

Gdy 23-letni klient spożywczego dyskontu wyciągnął 500 złotych, chcąc zapłacić, za zakupy, ekspedientka wszczęła alarm. Wezwana przez ochronę policja ustaliła, że pieniądze zostały wycofane z obiegu prawie 25 lat temu. Mundurowi sprawdzili tożsamość właściciela gotówki. Okazało się, że jest poszukiwany za kradzież z włamaniem. Grozi mu 10 lat więzienia.

Podczas zakupów w dyskoncie spożywczym 23-letni mieszkaniec powiatu lubańskiego na Dolnym Śląsku wyciągnął 500 złotowy banknot, którym chciał zapłacić za sprawunki.

 

Nie szukała reszty, wezwała pomoc

 

Pieniądze przykuły uwagę ekspedientki, która poprosiła o pomoc ochroniarza. Ten natychmiast wezwał policję.

 

Gdy na miejsce przyjechali funkcjonariusze, ustalili, że zakwestionowany banknot został wyemitowany w 1982 roku i wyszedł z obiegu w 1996 roku.

 

ZOBACZ: Jak wymienić zużyte lub uszkodzone banknoty? NBP wprowadził nową możliwość

 

- Policjanci z wydziału prewencji i ruchu drogowego lubańskiej komendy w trakcie sprawdzenia danych osobowych mężczyzny ustalili, iż jest poszukiwany w związku z podejrzeniem o dokonanie usiłowania kradzieży z włamaniem do budynku mieszkalnego w Lubaniu - podała asp. szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń z Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu.

 

23-latek został zatrzymany i przewieziony do komendy, gdzie ma usłyszeć zarzuty. Za usiłowanie kradzieży z włamaniem grozi mu kara do 10 lat więzienia.

 

Przeterminowany "Kościuszko"

 

500-złotowy banknot z Tadeuszem Kościuszką został wycofany na skutek reformy walutowej, która 1 stycznia 1995 roku wprowadziła w Polsce nową jednostkę płatniczą o nazwie złoty i symbolu PLN. Nowa "złotówka" zastąpiła dotychczasowe pieniądze z symbolem PLZ. Przeprowadzono także denominację, a wartość złotych przeliczono w taki sposób, że 1 nowy złoty odpowiadał 10 tys. starych.

 

ZOBACZ: Zapłacił banknotem do gier. Obsługa sklepu zauważyła to po kilku dniach

 

Banknot ten został wprowadzony do obiegu 16 grudnia 1974 roku. Kolejne emisje miały miejsce 15 czerwca 1976 r., 1 czerwca 1979 r. i 1 czerwca 1982. na awersie znajdowała się podobizna Tadeusza Kościuszki, na rewersie sztandar kosynierów z czasów insurekcji z napisem "Żywią y bronią". "Kościuszkę" wycofano z obiegu 31 grudnia 1996 r.

hlk/zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie