Dożywotnia opieka dla zwierząt na służbie. Zapowiedź ministra

Polska
Dożywotnia opieka dla zwierząt na służbie. Zapowiedź ministra
W czwartek w siedzibie resortu spraw wewnętrznych i administracji odbyła się konferencja prasowa ministra Mariusza Kamińskiego dotycząca uregulowania statusu zwierząt w służbach podległych MSWiA.

Dziś przekazujemy do rządu projekt ustawy całościowo regulujący status zwierząt w służbie - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Dodał, że ustawa przewiduje dla zwierząt należących do służb podległych resortowi dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną finansowaną przez państwo.

W czwartek w siedzibie resortu spraw wewnętrznych i administracji odbyła się konferencja prasowa ministra Mariusza Kamińskiego dotycząca uregulowania statusu zwierząt w służbach podległych MSWiA. W konferencji uczestniczył wiceminister MSWiA Błażej Poboży oraz komendanci główni Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej.

 

Tysiąc psów, kilkadziesiąt koni

 

- W tej chwili w służbach mamy ok. tysiąca psów, kilkadziesiąt koni. Są to zwierzęta niezwykłe, posiadające niezwykłe predyspozycje, wybitną inteligencję i są to zwierzęta znakomicie wyszkolone. Dzięki nim niejedno ludzkie życie zostało uratowane, niejeden groźny przestępca został ujęty. Troska o ich los w służbie a zwłaszcza poza służbą jest naszym etycznym obowiązkiem - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej minister MSWiA Mariusz Kamiński.

 

Kamiński dodał, że resort przedstawiając projekt ustawy całościowo regulujący status zwierząt w służbie chce "ostatecznie rozwiązać wszystkie problemy związane z funkcjonowaniem tych zwierząt na zasadach humanitarnych, uwzględniając ich wybitne zasługi dla obywateli".

 

ZOBACZ: Owczarek niemiecki uratował mężczyznę, który chciał rzucić się pod pociąg

 

- Wierzę, że ta ustawa spotka się z przychylnością opinii publicznej. Mam nadzieję, że przyjmiemy ją w konsensusie w parlamencie. Na pewno bardzo ucieszy ona funkcjonariuszy, którzy od wielu lat postulowali uregulowanie ustawowe statusu tych zwierząt - zaznaczył szef MSWiA.

 

Poboży: pierwszeństwo dla opiekunów

 

Wiceminister SWiA Błażej Poboży przedstawiając w czwartek na konferencji prasowej projekt ustawy całościowo regulujący status zwierząt w służbie zaznaczył, że pierwszeństwo opieki nad zwierzęciem odchodzącym na emeryturę będzie miał jego dotychczasowy opiekun, a dopiero w dalszej kolejności zwierzęta będą mogły trafić pod opiekę innego funkcjonariusza lub pracownika cywilnego formacji.

 

Dodał, że zwierzęta wycofywane ze służby będą mogły również trafiać pod opiekę funkcjonariusza na emeryturze lub rencie. Regulacja ma także dopuszczać możliwość przekazania zwierzęcia do organizacji, która w celach statutowych ma wpisaną ochronę zwierząt.

 

Poboży zaznaczył, że zarówno emerytowane psy, jak i konie zostaną na stanie jednostki organizacyjnej każdej z formacji. Wskazał także, że opiekunowie zwierząt będą mieli ustawowo określone obowiązki. Chodzi o zapewnienie odpowiedniego wyżywienia, dostęp do czystej wody, czy możliwość zapewnienia swobodnej aktywności tych zwierząt.

 

Proponowane przepisy zakładają również pokrywanie kosztów wyżywienia zwierząt, a także leczenia weterynaryjnego. "Przepisy rozporządzenia do tej ustawy określą, że opiekunom przysługiwać będzie wyżywienie dla zwierząt przekazywane w naturze albo ekwiwalent finansowy w formie ryczałtu" - powiedział Poboży.

 

Projektowana ustawa reguluje także kwestię kontroli i nadzoru nad przekazanymi zwierzętami i - w skrajnych przypadkach - dopuszcza możliwość odebrania zwierzęcia opiekunowi.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie