Badali broń biologiczną. Teraz chcą przyjrzeć się wirusom sprzed 50 tysięcy lat

Świat
Badali broń biologiczną. Teraz chcą przyjrzeć się wirusom sprzed 50 tysięcy lat
pixabay/trank/ zdj.ilustracyjne
Rosyjscy naukowcy badają zwierzęta sprzed tysięcy lat

W państwowym instytucie koło Nowosybirska, założonym przez ZSRR za czasów zimnej wojny, prowadzono badania nad bronią biologiczną. Teraz pracujący tam naukowcy pobierają próbki z ciał zmarłych zwierząt, które przed tysiącami lat zostały uwięzione w wiecznej zmarzlinie. Chcą przebadać materiał pod kątem prehistorycznych wirusów.

- Chcemy znaleźć paleowirusy umożliwiające rozpoczęcie rozwoju paleowirusologii w Rosji - przekazała dr Olesja Ochlopkowa z Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego (SWFU), który współpracuje przy badaniach prowadzonych przez Państwowe Centrum Wirusologii i Biotechnologii "Wektor".

 

ZOBACZ: Na Syberii odkryto zachowane w idealnym stanie szczątki mamuta. Posłuży do klonowania

 

Podkreśliła, że celem jest "przeprowadzenie zaawansowanych badań", które pomogą odpowiedzieć na wiele pytań związanych z ewolucją wirusów. Eksperci ostrzegają, że prace nad dawnymi infekcjami mogą stwarzać potencjalne niebezpieczeństwo.

 

 

Ośrodek zapewnia, iż jego obiekty są odpowiednio zabezpieczone, a personel wykwalifikowany.

 

Leming sprzed 50 tysięcy lat

 

Naukowcy rozpoczęli badanie materiału biologicznego ze zwłok prehistorycznych zwierząt, które zostały odnalezione w lodzie. Szacuje się, że najstarsze z odkrytych okazów ciało leminga, może pochodzić nawet sprzed 50 tysięcy lat. 

 

ZOBACZ: Odkrycie, które zmieni historię. Trumny sprzed 3 tysięcy lat w egipskiej świątyni

 

Dotychczas przebadano próbki z konia jakuckiego sprzed prawie 4,5 tysiąca lat, którego znaleziono w 2009 roku.

 

 

- Będziemy badali też inne zwierzęta: jelenia znad rzeki Omołoj, mamuta z Małej Wyspy Lachowskiej, czarnego psa z Tumat, kurowate, gryzonie i wiele innych zwierząt. Mamy tutaj znaleziska z okresu ostatnich 10 lat. Po raz pierwszy będziemy poszukiwali w nich paleowirusów - powiedział Maksim Czeprasow, szef laboratorium w Muzeum Mamutów.

 

Badania nad szczepionką

 

Doktor Sergiej Fedorov z Muzeum ma nadzieję na "ciekawe odkrycia". - Mamy nadzieję, że paleowirusy zostaną znalezione i że czekają na nas interesujące odkrycia w świecie wirusów - przekazał badacz w rozmowie z "Siberian Times".

 

ZOBACZ: Twórcy Sputnika V: 1 mln Rosjan zaszczepiło się przeciwko Covid-19

 

- Muzeum Mamutów od dawna współpracuje z laboratorium "Wektor". Już na początku obecnego wieku specjaliści z "Wektora" przyjechali do nas, by wspólnie pracować nad próbkami. Technologia nie stoi w miejscu. Mamy nadzieję, że dzięki nowym metodom badawczym znajdziemy paleowirusy - podkreślił.

 

W instytucie Państwowym Centrum Wirusologii i Biotechnologii "Wektor" prowadzi się obecnie badania nad drugą rosyjską szczepionką na koronawirusa - EpiVacCorona. Ma ona wkrótce wejść do obrotu i konkurować z preparatem Sputnik V. 

rsr/ "Siberian Times"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie