Twórcy Sputnika V: 1 mln Rosjan zaszczepiło się przeciwko Covid-19

Świat
Twórcy Sputnika V: 1 mln Rosjan zaszczepiło się przeciwko Covid-19
zdj. ilustracyjne/PAP/EPA/Sem van der Wal
Szczepienia przy użyciu Sputnika V rozpoczęły się w Rosji w grudniu 2020 roku

Twórcy Sputnika V, rosyjskiej szczepionki przeciwko Covid-19, poinformowali w środę na Twitterze, że preparatem tym zaszczepiło się dotąd ponad 1 mln osób w Rosji. Podano także informację o rozpoczęciu szczepień z użyciem Sputnika V w Serbii.

"Ponad 1 mln osób w Rosji jest obecnie zaszczepionych Sputnikiem V" - napisali twórcy szczepionki na swoim oficjalnym Twitterze.

 

Wcześniej o mniej więcej takiej liczbie zaszczepionych mówił szef ośrodka im. Nikołaja Gamalei, który opracował szczepionkę, Aleksandr Gincburg.

 

 

Sztab rządowy, który koordynuje w Rosji walkę z pandemią koronawirusa, nie publikuje statystyk na temat trwających od początku grudnia szczepień. 2 stycznia minister zdrowia Michaił Muraszko podał liczbę 800 tys. osób zaszczepionych w całym kraju. Szczegółów nie przekazano; wiadomo jedynie, że co najmniej 50 tys. osób spośród tych 800 tys. zaszczepiło się w Moskwie.

 

ZOBACZ: Rosyjska szczepionka Sputnik V to "ogromne ryzyko". Naukowcy alarmują

 

Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich, który finansował produkcję Sputnika V, poinformował w środę, że porozumiał się z władzami Serbii o dostawach do tego kraju 2 mln dawek rosyjskiej szczepionki. Umowa z rządem Serbii "umożliwi zaszczepienie 1 mln osób" w tym kraju - powiadomił fundusz. Preparat, który ma trafić do Serbii będzie produkowany przez partnerów Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich m.in. w Indiach, Chinach i Korei Południowej.

 

 

Agencja Interfax: wnioski o zakupienie szczepionki złożyło ponad 50 krajów

 

Agencja Interfax informowała wcześniej, że wnioski o zakupienie ponad 1,2 mld dawek rosyjskiej szczepionki złożyło ponad 50 krajów świata.

 

Szczepienia przy użyciu Sputnika V rozpoczęły się w Rosji w grudniu 2020 roku. Na razie są dostępne dla osób należących do grup ryzyka, m.in. medyków, nauczycieli, pracowników służb socjalnych. Równolegle trwa ostatni etap badań nad tym preparatem.

 

Według sondażu niezależnego Centrum Lewady z grudnia zeszłego roku, na razie 58 proc. Rosjan nie jest gotowych się zaszczepić Sputnikiem V.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie