Odkrycie, które zmieni historię. Trumny sprzed 3 tysięcy lat w egipskiej świątyni

Technologie
Odkrycie, które zmieni historię. Trumny sprzed 3 tysięcy lat w egipskiej świątyni
Reuters
Odkrycia, których dokonano w Sakkarze, napiszą część historii starożytnego Egiptu na nowo.

Setki drewnianych trumien, maski pogrzebowe i mumie sprzed 3 tysięcy lat odkryto podczas misji archeologicznej na terenie starożytnej świątyni w Sakkarze.

To pierwszy przypadek odkrycia artefaktów i trumien sprzed 3000 lat, którego dokonano na terenie starożytnej nekropolii w Sakkarze. Znalezisko potwierdza, że miejsce funkcjonowało jako cmentarz już między XVI a XI wiekiem p.n.e., czyli znacznie wcześniej niż pierwotnie zakładano. 

 

Świątynia pogrzebowa królowej Nearit

 

Świątynia pogrzebowa królowej Nearit została odkryta w sobotę przez misję archeologiczną pracującą pod nadzorem znanego archeologa, Zahiego Hawassa - poinformowało w sobotę poinformowało Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu.

 

ZOBACZ: Elon Musk: „Kosmici zbudowali piramidy”. Egipt zaprzecza i zaprasza go do przyjazdu

 

Podczas prac odnaleziono 52 szyby grobowe, sięgające od 10 do 12 metrów w głąb ziemi, w których znajdowały się setki sarkofagów, których wiek szacuje się na około 3 tysiące lat. Są na nich namalowane sceny z udziałem bogów, których czczono w owym okresie.

 

 

Odnaleziono także fragment papirusu o długości 4 metrów i szerokości 1 metra. Na zwoju cytowany jest fragment z 17 rozdziału Księgi Umarłych. Odnotowane jest na nim imię właściciela - Pw-Kha-Ef, które odkryto również na 4 posążkach Uszebti (figurka w kształcie mumii) i jednej z drewnianych trumien.

 

Odkrycie, które zmieni historię

 

Archeolodzy znaleźli również skrytkę z 50 innymi, dobrze zachowanymi trumnami, a na nich maski pogrzebowe, artefakty w kształcie ptaków oraz bogato zdobiony topór z brązu, który należał najprawdopodobniej do przywódcy armii z okresu Nowego Państwa. Odkryto także luksusową kapliczkę z cegły mułowej i kapliczką poświęconą Anubisowi, w której znajdowały się również jego posągi.

 

 

Natrafiono również na imponujące ilości ceramiki pochodzącej z okresu Nowego Państwa, dającej dowody na stosunki handlowe między Egiptem a Kretą, Syrią i Palestyną - poinformowało ministerstwo.

 

- Wszystkie te odkrycia odmienią historię Sakkary i Nowego Państwa - powiedział Zahi Hawass, były minister ds. starożytności w rządzie Isama Szarafa. 

 

Mają nadzieję na pobudzenie turystyki

 

To nie pierwsze odkrycia na terenie Sakkary w ostatnim czasie. W listopadzie odnaleziono tutaj 100 nietkniętych sarkofagów, których wiek szacuje się na 2500 lat. Było to najważniejsze znalezisko archeologiczne dokonane w Egipcie w zeszłym roku.

 

ZOBACZ: Szczątki 4 tys. osób, monety, biżuteria. Odkrycie poznańskich archeologów

 

- Sakkara nie odkryła przed nami jeszcze wszystkich swoich tajemnic – stwierdził wówczas egipski minister Khaled al-Anani.

 

Władze Egiptu mają nadzieję, że najnowsze odkrycia przyczynią się do pobudzenia ruchu turystycznego. Zmalał on w związku z pandemią koronawirusa. Planują, że w tym roku uda się otworzyć Wielkie Muzeum Egipskie, które zostanie zbudowane w pobliżu słynnych piramid w Gizie.

rsr/ CNN
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie