Zbiórki w sieci biją rekordy. Ile wpłacają na nie Polacy?

Biznes
Zbiórki w sieci biją rekordy. Ile wpłacają na nie Polacy?
Pixabay
"Z roku na rok rynek takich e-zrzutek w Polsce bije rekordy"

Popularność tzw. finansowania społecznościowego bije rekordy, a będzie wciąż rosła. Pomagają pandemia i unijne przepisy. W tym roku Polacy na różnego rodzaje e-zrzutki wpłacą ponad 2 mld zł - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".

Dziennik podał, że rodzimi internauci hojnie wspierają różnego rodzaju zbiórki w sieci.

 

"Na coraz liczniejszych portalach crowdfundingowych, specjalizujących się w finansowaniu społecznościowym, dotujemy pomysły i pasje innych internautów, wpłacamy na cele charytatywne, ale inwestujemy również w młode spółki w zamian za ich udziały (to tzw. crowdfunding udziałowy). Z roku na rok rynek takich e-zrzutek w Polsce bije rekordy" - czytamy.

 

ZOBACZ: Zbiórka w sieci dla Wojskowego Instytutu Medycznego. Błaszczak: oczekuję wyjaśnień

 

Dodano, że jeszcze w 2019 r. wyceniano go na 700 mln zł, w 2020 r. na 1,09 mld zł, a – jak wynika z prognoz serwisu Zrzutka.pl, które "Rzeczpospolita" publikuje jako pierwsza – w 2021 r. ma to być już niemal 2,04 mld zł - napisano.

 

Jak zaznacza "Rz", eksperci twierdzą, że to w dużej mierze efekt pandemii, która nakręciła popularność wpłat online. Tomasz Chołast, współzałożyciel Zrzutki.pl, cytowany przez dziennik, podkreśla, że zamknięcie gospodarki przyczyniło się do popularyzacji finansowania społecznościowego, spowodowało też rewolucyjną zmianę w świadomości Polaków na temat crowdfundingu. Jego zdaniem można już mówić o zrzutkomanii - czytamy. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie