Sąd zniósł godzinę policyjną w Holandii. "Była niezgodna z prawem"

Świat
Sąd zniósł godzinę policyjną w Holandii. "Była niezgodna z prawem"
PAP/EPA/Sem van der Wal
Holenderski sąd uznał, że wprowadzenie godziny policyjnej z powodu koronawirusa było bezprawne i zniósł ją w trybie natychmiastowym.

Sąd w Hadze nakazał we wtorek zniesienie godziny policyjnej obowiązującej w Holandii z powodu pandemii koronawirusa. Według sądu jej wprowadzenie było niezgodne z prawem. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Godzina policyjna została wprowadzona w Holandii 23 stycznia, po raz pierwszy od czasów II wojny światowej. Obowiązuje od godziny 21 do godziny 4:30.

 

Na początku lutego rząd przedłużył czas obowiązywania zakazu wychodzenia z domów co najmniej do 3 marca. Politycy argumentowali, że dzięki zmniejszeniu kontaktów społecznych, spowolniona została transmisja wirusa. 

 

ZOBACZ: Słowacja: ścisła kwarantanna na południu kraju. Zakaz wychodzenia bez negatywnego testu

 

Wprowadzenie godziny policyjnej spowodowało wielodniowe protesty przeciwników lockdownu w całym kraju. Fundacja Viruswaarheid złożyła pozew przeciw decyzji rządu o jej wprowadzeniu. 

 

We wtorek sprawą zajął się w sąd w Hadze, który nakazał rządowi znieść godzinę policyjną. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Wyrok nie jest prawomocny i rząd może się od niego odwołać, jednak do tego czasu godzina policyjna zostaje zniesiona. 

 

Decyzja niezgodna z prawem

 

Holenderski rząd wprowadzając godzinę policyjną zastosował nadzwyczajną ustawę, pozwalająca na wprowadzenie restrykcji "w bardzo pilnych i wyjątkowych okolicznościach, pomijając normalny proces legislacyjny".

 

Sąd uznał  jednak, że zostało to wykonane z naruszeniem prawa, bo wprowadzenie godziny policyjnej nie było "pilne".

 

ZOBACZ: Niemcy przedłużają lockdown

 

"Argumentując swoją decyzję, wymiar sprawiedliwości wskazuje na to, iż przed jej wprowadzeniem rządzący wielokrotnie omawiali możliwość jej wprowadzenia i zastanawiali się jakie skutki przyniesie to obostrzenie koronowe. Mieli więc czas by przeprowadzić cała niezbędną legislatywę. Nie można więc mówić o »pilnych« i »nagłych« przesłankach, jakie występują, np. w momencie zagrożenia terrorystycznego, czy przerwania wałów przeciwpowodziowych" - poinformował glospolski.nl.

 

Sąd zwrócił również uwagę, że godzina policyjna narusza prawa do swobodnego przemieszczania się, prywatności oraz ogranicza wolność gromadzenia się i prawo do demonstrowania. 

 

Odwołanie od wyroku

 

Premier Mark Rutte wezwał obywateli do dalszego poszanowania godziny policyjnej mimo orzeczenia sądu, w którym stwierdzono brak podstaw prawnych do jej wprowadzenia. Podczas konferencji prasowej przekonywał, że rozwiązanie było konieczne, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. 

 

Premier zapowiedział, że jego rząd odwoła się od wyroku, a wprowadzenie godziny policyjnej było konieczne. 

dk/hlk/dsk/ polsatnews.pl, euronews.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie