Słowacja: ścisła kwarantanna na południu kraju. Zakaz wychodzenia bez negatywnego testu

Świat
Słowacja: ścisła kwarantanna na południu kraju. Zakaz wychodzenia bez negatywnego testu
Zdj. ilustracyjne, fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Nowa restrykcja dotknie około 160 tysięcy osób

W związku pogarszającą się sytuacją epidemiczną w Nitrze i okolicznym regionie południa Słowacji rząd zdecydował w środę o zaostrzeniu zakazu wychodzenia z domów w tym powiecie. Na wyjście do pracy, na spacer lub z dziećmi do szkoły od poniedziałku będą potrzebne negatywne testy na SARS-CoV-2.

W Nitrze i przyległym powiecie mieszka według różnych danych od 160 do 166 tys. osób. Wszyscy mieszkańcy będą musieli mieć od poniedziałku negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, wychodząc m.in. do pracy. Zakaz wychodzenia z domów wprowadzony jest na całej Słowacji, ale obowiązuje z niego 19 wyjątków, które przestaną mieć ważność w Nitrze i okolicy.

 

Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister zdrowia Marek Krajczi i minister pracy Milan Krajniak zwracali uwagę, że nie będą one dotyczyć nawet wyjścia do pracy, na spacer lub odprowadzenie dziecka do szkoły. Będzie można udać się do lekarza, po zakupy lub na przeprowadzenie testów.

 

ZOBACZ: Szczepionki przeciw Covid-19 dotarły do wszystkich państw Unii Europejskiej

 

Negatywne wyniki testów będą musieli mieć i przedkładać na wezwanie władz także osoby spoza regionu, ale pracujące tam lub opiekujące się członkami rodziny.

 

 

Będą powtórki masowego testowania ludności

 

W regionie pod koniec tego tygodnia odbędą się masowe testy antygenowe mieszkańców na obecność koronawirusa. Później mają być dwukrotnie powtarzane. Z uwagi na uzależnienie prawa do wyjścia z kwarantanny od wykonania testów nie są one nazywane dobrowolnymi.

 

Na konferencji prasowej podkreślono, że swoich pracowników już w czwartek zacznie testować jeden z największych i najważniejszych w regionie zakładów produkcyjnych Jaguar Land Rover. W akcji masowych testów będzie uczestniczyć wojsko, policja i strażacy.

 

ZOBACZ: Jak pandemia odbija się na gospodarce? Bank Światowy opublikował raport

 

W powiecie liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu tygodnia przekroczyła granicę 1000 zakażonych na 100 000 mieszkańców. Przeciążonemu szpitalowi uniwersyteckiemu w Nitrze ma pomóc odległy o około 40 km. prywatny szpital w Galancie, który decyzją resortu został placówką covidovą.

 

Na granicy możliwości funkcjonowania jest także, według mediów jedyne w regionie krematorium w Nitrze. Część zwłok jest transportowana do Bańskiej Bystrzycy oraz do Bratysławy.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie