Ciarka: policjanci spełniają historyczne zadanie powstrzymując koronawirusa

Polska
Ciarka: policjanci spełniają historyczne zadanie powstrzymując koronawirusa
PAP/Andrzej Grygiel
Na zdjęciu: szczepienia przeciw COVID-19 w Sosnowcu (woj. śląskie).

- Policjanci spełniają historyczne zadanie powstrzymując koronawirusa, aby nie została zatkana służba zdrowia - mówił w debacie na temat możliwości wystąpienia trzeciej fali pandemii Covid-19 rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. Zdaniem psycholog Magdaleny Chorzewskiej, Polacy "są krnąbrni jako naród i nie chcą się pogodzić z obowiązującymi restrykcjami".

- Obserwujemy niepokojące zawrócenie tendencji nowych przypadków zakażeń. Nie możemy wykluczyć trzeciej fali pandemii. Na Zachodzie Europy ona się już zadziała, u nas też trzeba się z tym liczyć - mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.


- Niestety powszechnie krążą w Europie nowe warianty koronawirusa, szczególnie brytyjski, który ma większą transmisyjność, łatwiej jest o nowe zakażenia. Sytuacja z innych krajów to pokazuje. W Wielkiej Brytanii pojawił się pod koniec września, a obecnie wyparł dotychczas występujący wariant - przekazała prof. Maria Gańczak, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

ZOBACZ: Niemiecka gospodarka odrobi starty dopiero w 2022 roku

 

- Trochę za bardzo przyzwyczailiśmy się do obecności wirusa i bagatelizujemy skutki i konsekwencje zakażeń. Nie dbamy o podstawy ochrony, które są nam powszechnie znane. Nie lubimy poddawać się restrykcjom. Ogromnym wyzwaniem jest budowanie zbiorowej odpowiedzialności za to, co się dzieje i co może się wydarzyć - psycholog Magdalena Chorzewska.

 

Wideo: goście debaty w Polsat News rozmawiali o prawdopodobieństwie nadejścia trzeciej fali koronawirusa

  

"Nie zdają sobie sprawy z zagrożenia"

 

- W Zakopanem doszło do niepotrzebnych, wręcz głupich sytuacji. Przez niechlubne zachowanie części osób oceniani są wszyscy Polacy. Niewdzięczna jest w tym rola policjantów, którzy przy ustawowych zadaniach, które zawsze wykonujemy mamy teraz wiele innych zadań. W wielu komentarzach w internecie możemy przeczytać, że policjanci zajmują się restauratorami, przedsiębiorcami, osobami, które chcą sobie wyjść potańczyć, tak jakby nie zdawały sobie sprawy z zagrożenia. Policjanci spełniają historyczne zadanie powstrzymując koronawirusa, aby nie została zatkana służba zdrowia - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował we wtorek, że "odwrócenie tendencji" staje się faktem. Przekazał, że liczba nowych zachorowań była wyższa o ponad 1 tys. niż tydzień temu.

 

Czy grozi nam trzecia fala pandemii?

 

Rząd ostrzega, że obecne dwutygodniowe poluzowanie obostrzeń, może nie zostać przedłużone, a kolejne branże, które dostały więcej swobody, mogą być znowu ograniczone lub całkowicie zamknięte jeśli sytuacja pandemiczna wymknie się spod kontroli.

 

 

- W Zakopanem w ostatni weekend wszelkie ograniczenia sanitarne zostały zlekceważone - powiedział w "Graffiti" w Polsat News szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Według polityków odpowiedzialnych za kontrolowanie pandemii, jej skuteczne ograniczenie będzie możliwe tylko wtedy, gdy wszyscy będą zachowywać się odpowiedzialnie i przestrzegać obostrzeń.

 

 

hlk/msl/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie