Państwo chroniło nazistów? Zarzuty pod adresem Niemiec

Świat
Państwo chroniło nazistów? Zarzuty pod adresem Niemiec
wikimedia/Belarusian State Archive of Documentary Film and Photography
Ocaleni z Auschwitz zarzucają niemieckiemu wymiarowi sprawiedliwości poważne zaniedbania w sprawie ścigania nazistowskich zbrodniarzy

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski skierował pod adresem niemieckiego wymiaru sprawiedliwości zarzut, że od dziesięcioleci nie ściga nazistowskich zbrodniarzy - podała we wtorek agencja dpa.

- Świadomość, że oprawcy z obozów byli w stanie w większości żyć bez problemów i bez konieczności rozliczania się ze swoich zbrodni w niemieckim sądzie, obciążała ocalałych przez całe życie - powiedział wiceprzewodniczący Komitetu Christoph Heubner portalowi grupy medialnej Funke.

 

ZOBACZ: "Polskie obozy" na portalu Politico. Reakcja Muzeum Auschwitz-Birkenau

 

Do wygłoszenia krytyki Międzynarodowy Komitet Oświęcimski skłoniły zarzuty, postawione na początku lutego 100-letniemu byłemu strażnikowi obozu koncentracyjnego Sachsenhausen oraz 95-letniej byłej sekretarce obozu koncentracyjnego Stutthof.

 

- Fakt, że sprawców pociąga się do odpowiedzialności dopiero teraz, jest porażką i zaniedbaniem niemieckiego wymiaru sprawiedliwości, które trwa od dziesięcioleci - oświadczył Heubner.

 

Byli częścią obozów zagłady

 

Heubner podkreślił, że oskarżeni, byli częścią maszynerii niemieckich obozów zagłady. - Ci, którzy przeżyli, nie są zainteresowani zemstą, ale sprawiedliwością - a ta nie ma daty ważności - powiedział i dodał: "I dlatego te procesy są nadal ważne, nawet jeśli sprawcy i ofiary, które przeżyły, osiągnęli teraz zaawansowany wiek".

 

ZOBACZ: Naziści zarządzali po wojnie sanatoriami dla dzieci. "Były nękane i torturowane"

 

Zarzuty wnieśli prokuratorzy miast: Neuruppin - w Brandenburgii i Itzehoe - w Szlezwiku-Holsztynie.

 

W styczniu historyk prof. Bogdan Musiał w rozmowie na temat zbrodni niemieckich z okresu II wojny światowej mówił: "Na około 10 tys. niemieckich członków załogi oświęcimskiej, przed zachodnioniemieckimi sądami po wojnie stanęły bodajże 42 osoby. Trzeba sobie te liczby uświadomić".

 

Ochraniało ich państwo

 

Historyk zaznaczył, że "w dodatku skazywane były najczęściej "płotki" ".

 

ZOBACZ: 84-letni neonazista wyszedł z więzienia. Ale zaraz może tam wrócić

 

- Większość osiedliła się po wojnie w zachodnich Niemczech i tam byli przez państwo chronieni. Przez system prawny, przez ówczesną konstytucję. Bardzo rzadko zdarzało się, że ktoś został pociągnięty do odpowiedzialności, stanął przed sądem - zauważył prof. Musiał.

 

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski to związek ocalałych z niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. Międzynarodowy Komitet Oświęcimski zrzesza organizacje, fundacje i ocalałych z Holokaustu z 19 państw. Siedziba MKO znajduje się w Berlinie.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie