Niedzielski: projekt Krajowej Sieci Kardiologicznej skierowany do konsultacji

Polska
Niedzielski: projekt Krajowej Sieci Kardiologicznej skierowany do konsultacji
Polsat News
O skierowaniu projektu do konsultacji minister poinformował w sobotę na Twitterze.

"Zgodnie z zapowiedzią przedstawiam do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia dotyczącego pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej" - poinformował w sobotę na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Pilotaż sieci będzie realizowany na Mazowszu. System ten ma umożliwić kompleksowe leczenie chorych z zaburzeniami krążenia.

W czwartek Niedzielski przekazał, że plan odbudowy zdrowia Polaków obejmie pięć elementów: Krajową Sieć Onkologiczną, Krajową Sieć Kardiologiczną, zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów, opiekę i rehabilitację pocovidową oraz program profilaktyki dla osób 40 plus.

 

Kompleksowa opieka kardiologiczna

 

Zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia dotyczy pilotażu sieci kardiologicznej, który ma ruszyć na Mazowszu. O skierowaniu projektu do konsultacji minister poinformował w sobotę na Twitterze. Konsultacje projektu potrwają 7 dni. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 od dnia ogłoszenia.

 

 

ZOBACZ: Światowy Dzień Walki z Rakiem. Premier o Krajowej Sieci Onkologicznej

 

W skład utworzonej na terenie województwa sieci wejdą: wojewódzki ośrodek koordynujący wraz z ośrodkami współpracującymi poziomu I i II, których zadaniem będzie zapewnienie kompleksowej i skoordynowanej opieki kardiologicznej pacjentom, u których postawiono rozpoznanie nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego, niewydolności krążenia, nadkomorowych i komorowych zaburzeń rytmu i przewodzenia lub wad serca zastawkowych. Wojewódzkim ośrodkiem koordynującym ma być Narodowy Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Będzie miał za zadanie zapewnić sprawny i efektywny systemu opieki nad świadczeniobiorcą.

 

Jak napisano w ocenie skutków regulacji, pilotaż ma sprawdzić zasadność i skuteczność funkcjonowania modelu opartego na sieci ośrodków kardiologicznych. "Dodatkowo efektem pilotażu ma być lepsze wykorzystanie możliwości ośrodków kardiologicznych, opartych na potencjale sprzętowym i doświadczonych zasobach kadrowych, które obecnie nie udzielają świadczeń w pełnym zakresie możliwości" - wskazano.

 

Najpierw Mazowsze, potem dwa nowe regiony

 

"Rozwiązania organizacyjne zaproponowane w projekcie rozporządzenia przygotowane zostały w oparciu o analizy eksperckie oraz doświadczenia pozyskane w przebiegu pilotażu krajowej sieci onkologicznej" - dodano w uzasadnieniu projektu.

 

Pilotaż będzie realizowany na Mazowszu przez 18 miesięcy. Po czterech miesiącach od startu pilotażu ma być on rozszerzony o dwa kolejne województwa.

 

ZOBACZ: Krajowa Sieć Kardiologiczna. "Rozpoczynamy kolejny etap"

 

Koszt pilotażu oszacowano na 35,6 mln zł. Pieniądze zostaną wygospodarowane w ramach budżetu NFZ poprzez przesunięcie środków przeznaczonych na finansowanie świadczeń gwarantowanych.

hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie