Światowy Dzień Walki z Rakiem. Premier o Krajowej Sieci Onkologicznej

Polska
Światowy Dzień Walki z Rakiem. Premier o Krajowej Sieci Onkologicznej
Polsat News
4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem

Niemalże podwoiliśmy wydatki na onkologię w ciągu ostatnich 5-6 lat i nie będziemy szczędzili siły i środków nadal, żeby profesjonalizować naszą służbę zdrowia w obszarze onkologii - mówił w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach premier Mateusz Morawiecki. Minister zdrowia zapowiedział, że ustawa wprowadzająca zmiany w Krajowej Sieci Onkologicznej wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.

- To choroba, która zabiera nam co roku ponad 100 tys. naszych rodaków, naszych bliskich. Wraz z wieloma specjalistami, z którymi przed chwilą byliśmy bardzo głęboko zanurzeni w poszczególnych obszarach onkologii, wypracowaliśmy program budowy Krajowej Sieci Onkologicznej. Ta sieć ma zdecydowanie poprawić jakoś leczenia w obszarze walki z rakiem i to na wszystkich etapach - mówił premier Mateusz Morawiecki.

 

Jak dodał, "profilaktyka jest absolutnie kluczowa". - Ale później cała diagnostyka, proces terapii i rehabilitacja wszystkich rodzajów nowotworu była także przedmiotem naszej dyskusji. Aby podejść do tematu jeszcze bardziej odważnie, niemal podwoiliśmy wydatki na onkologię w ciągu ostatnich 5-6 lat. Nie będziemy szczędzili sił i środków by profesjonalizować naszą służbę zdrowia w tym zakresie. To dla nas absolutny priorytet - podkreślił.

 

- Rozmawialiśmy dzisiaj także o tarczy dla sektora walki z rakiem. Będziemy kierowali dodatkowe środki na walkę z rakiem - mówił szef rządu.

 

ZOBACZ: Świecąca farba oznacza komórki nowotworowe i pomaga chirurgom

 

- Niezależnie od stanu epidemii, w którym jesteśmy również cała służba zdrowia, która działa w obszarach pozostałych będzie stale podlegała zmianom, które mają poprawić dostęp do specjalistów, mają zapewnić badanie jakości leczenia na wszystkich etapach leczenia onkologicznego - zaznaczył premier.

 

Jak dodał, "wydatki na onkologię to jedno, najlepsze praktyki to drugie, ale patrzenie na leczenie z perspektywy pacjenta, to coś, czego wszyscy oczekują". - To klamra spinająca wszystkie zmiany jakie wprowadzamy. To nie są zmiany dla szpitali czy lekarzy, to zmiany dla ludzi, by jak najmniej ludzi na tę straszną chorobę odchodziło i byśmy mogli stosować procedury leczenia na światowym poziomie - podkreślił Morawiecki.

 

- Do końca marca zobowiązujemy się przygotować projekt ustawy, która pilotaż przekuje w zmiany systemowe. Ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2022, żeby ośrodki mogły się przygotować - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

"Najważniejszy dzień polskiej onkologii"

 

- Krajowa Sieć Onkologiczna zapewni powstanie realnej opieki nad pacjentami, zapewni pełną koordynację i kompleksowość - podkreślił z kolei  dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Stanisław Góźdź.

 

Profesor przypomniał, że w 1906 r. został zawiązany Polski Komitet do Zwalczania Raka, a w 29 maja 1932 r. prezydent Ignacy Mościcki i Maria Skłodowska-Curie otworzyli Polski Instytut Radowy.

 

ZOBACZ: Uwięzieni przez pandemię. Samotność dzieci na onkologii

 

Ocenił jednak, że to powstanie Krajowej Sieci Onkologicznej jest najważniejszym wydarzeniem w historii polskiej onkologii.

 

- Dzisiaj, po dwóch latach pilotażu, rozpoznania bojem idei Krajowej Sieci Onkologicznej, uważam, że jest najważniejszy dzień polskiej onkologii - mówił Góźdź. "Powstaje realna opieka nad pacjentami onkologicznymi. Pacjent przestaje być wolnym elektronem, który krąży w błędnym systemie. Jest pełna koordynacja, kompleksowość i wiwisekcja jakościowa. Na tym wszystkim zyskuje pacjent" - dodał profesor.

 

Minister zdrowia akcentował, że realizowana obecnie pilotażowo Krajowa Sieć Onkologiczna to "uspójnienie wysiłku lekarzy, możliwość wymiany informacji i danych, możliwość większych konsultacji, a przede wszystkim możliwość standaryzacji leczenia w oparciu o najnowsze osiągnięcia i wiedzę".

 

Każdy pacjent, który ma diagnozę nowotworową będzie konsultowany nie tylko z poziomu jednego ośrodka, ale pojawia się ośrodek referencyjny.

 

Ośrodki takie, jak wyjaśniał, powstaną w każdym województwie biorąc na siebie ciężar koordynacji. - Ta koordynacja to m.in. wystandaryzowana ścieżka pacjenta (…), ale także to, że przy konsyliach będzie pojawiał się nie tylko lekarz z lokalnego szpitala czy mniejszego ośrodka onkologicznego, ale także przedstawiciel ośrodka koordynacyjnego - mówił minister.

 

- Zdecydowaliśmy, że każdy pacjent (…) będzie miał swojego koordynatora leczenia. Koordynator przeprowadzi pacjenta przez proces diagnostyki, przez konsylium, przez proces terapeutyczny, i co bardzo ważne, również przez rehabilitację ponowotworową bo zdecydowaliśmy, że ona będzie integralnym elementem procesu leczenia onkologicznego - podał szef MZ.

 

Jeden koordynator w ośrodku - jak podał - będzie miał maksimum 40 pacjentów, tak by mógł poświęcić każdemu wystarczają ilość czasu. 

 

12 mld zł w tym roku

 

- Od roku 2015 prawie podwoiliśmy nakłady - powiedział Niedzielski. Dodał, że w roku objęcia rządów przez PiS było to 7,5 mld zł, a w bieżącym roku wydatki na ten cel mają przekroczyć 12 mld zł. - To może nie jest dwukrotność, ale wyraźna jakościowa zmiana. Oprócz tych nakładów uruchomiliśmy również - przez długi czas nierealizowany - proces retaryfikacji – zaznaczył.

 

Poinformował, że w czwartek zostaną opublikowane kolejne taryfy kierowane do konsultacji; po konsultacjach minister ma wydawać NFZ polecenia w sprawie nowych wycen.

 

- Chcemy również w tej trudnej sytuacji wesprzeć ośrodki onkologiczne, które starają się utrzymać płynność działania. Żeby wesprzeć te ośrodki, zdecydowaliśmy się na formułę 3+3 procent: 3 procent są doliczane dla każdego ośrodka, a dla ośrodków, które mają kompleksowy zakres usług, jest dodatkowo 3 procent - powiedział.

 

Zaznaczył, że szpitale onkologiczne były wyłączone z walki z pandemią – nie miały obowiązku przeznaczania łóżek dla chorych na COVID-19. "To oznacza, że był potencjał, żeby nie uciekać od tego, co jest jednym z głównych zabójców Polaków; żeby procedury nowotworowe były stabilnie realizowane" – mówił.

 

Niedzielski dodał, że pacjenci onkologiczni "są już w priorytecie szczepieniowym" i trwają prace nad logistyką szczepienia tych osób.

 

Światowy Dzień Walki z Rakiem

 

W czwartek w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem bezpłatne badania w ramach programów profilaktyki nowotworów odbywają się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

 

W ramach akcji prowadzone będą bezpłatnie cytologia, mammografia, nasofiberoskopia (badanie dróg oddechowych) oraz niskodawkowa tomografia komputerowa.

 

- Nie zwlekajmy z profilaktyką i nie odkładajmy badań na później, bo rak nie poczeka na koniec pandemii. Nasz los jest w naszych rękach. Musimy wygrać tę walkę, dlatego zachęcam do zdrowotnej mobilizacji. Badania profilaktyczne to nasza polisa na życie - zaznaczył profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

 

ZOBACZ: WHO: rak piersi najczęstszym nowotworem, wyprzedził raka płuca

 

Na badania w ramach programów profilaktycznych nie trzeba mieć skierowania. - Od początku pandemii dramatycznie spadła zgłaszalność na badania profilaktyczne, mimo, że Świętokrzyskie Centrum Onkologii nie zaprzestało ich wykonywania - poinformował dr Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO.

 

- W programie profilaktyki nowotworów głowy i szyi, który realizujemy, codziennie możemy przebadać 25 osób. Na badania przychodzą 2-3 osoby dziennie. Ludzie odkładają życie na później, a kiedy w końcu do nas trafią, zostaje nam do dyspozycji agresywne, okaleczające leczenie. A wystarczyło zgłosić się kilka miesięcy wcześniej - zaznaczył.

 

Dramatyczne dane

 

Częstą wymówką przed korzystaniem z badań profilaktycznych jest strach przed zarażaniem się koronawirusem. Jednak jak przekonują specjaliści ŚCO badania w programach profilaktycznych są wykonywane w pełnym reżimie sanitarnym.

 

Dane za 2018 rok z Krajowego Rejestru Nowotworów nie napawają optymizmem. W 2018 roku na nowotwory złośliwe zachorowało w Polsce 167 446 osób (w 2017 r. – 165 tys. zachorowań), natomiast z powodu nowotworów zmarło 101 391 osób (w 2017 r. – 100 tys. zgonów). Do najczęstszych nowotworów dotykających kobiet należą: rak piersi, rak oskrzela i płuca, nowotwory złośliwe skóry (bez czerniaka), rak trzonu macicy, rak jelita grubego.

 

ZOBACZ: Błędne diagnozy chorób nowotworowych. Krytyczny raport NIK o resorcie zdrowia

 

Mężczyźni w Polsce chorowali najczęściej na raka gruczołu krokowego, raka oskrzela i płuca, nowotwory złośliwe skóry (bez czerniaka), raka jelita grubego, raka pęcherza moczowego. Najczęstszą przyczyną zgonów wśród kobiet były: rak oskrzela i płuca, rak piersi, rak jelita grubego. Mężczyźni umierali najczęściej z powodu raka oskrzela i płuca, raka gruczołu krokowego, raka jelita grubego.

 

Badania będą wykonywane tylko u osób, które wcześniej zarejestrują się telefonicznie. Szczegółowe informacje dotyczące akcji profilaktycznej i numery telefonów znajdują się na stronie ŚCO.

 

Dodatkowo w czwartek odbędą się również spotkania edukacyjne online na temat profilaktyki nowotworów, skierowane do uczniów szkół uczestniczących w realizowanym przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii programie "Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem".

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie