Google obiecuje zapłacić francuskim gazetom 63 mln euro. Za wykorzystywanie ich treści

Biznes
Google obiecuje zapłacić francuskim gazetom 63 mln euro. Za wykorzystywanie ich treści
flickr.com/brionv/CC BY-SA 2.0
Organizacje dziennikarskie krytykują brak solidarnej postawy mediów wobec amerykańskiego giganta cyfrowego.

Alphabet, firma macierzysta Google, zgodziła się zapłacić około 63 mln euro grupie francuskich mediów w zamian za zakończenie sporów dotyczących praw autorskich. Kwota rekompensaty ma wynieść 18 mln euro rocznie przez kolejne 3 lata plus 10 mln na zakończenie sporu – informuje BFM TV, powołując się na umowy do których miała dotrzeć agencja Reuters. Google odmówiło komentarza w tej sprawie.

Po miesiącach sporów o prawa autorskie Google zobowiązało się do zapłacenia francuskiej prasie około 63 mln euro - podała w piątek stacja BFM TV. Organizacje dziennikarskie krytykują jednak brak solidarnej postawy mediów wobec amerykańskiego giganta cyfrowego.

 

Nawet 3 mln euro rocznie od giganta

 

Według niepotwierdzonych informacji dziennik "Le Monde" miałby otrzymać od Google’a największa kwotę, tj. około 1,3 mln euro. Z kolei  "na końcu listy" - jak podaje BFM TV - miałby się znajdować tytuł "La Voix de la Haute" z obiecaną kwotą 13 741 dolarów. Strony sporu ogłosiły w zeszłym miesiącu porozumienie, nie podając jego szczegółowych warunków finansowych.

 

W oświadczeniu wydanym 8 lutego Związek Niezależnych Internetowych Wydawców Informacji (Spiil) wyraził żal, że francuskie media nie zbudowały "wspólnego frontu" przeciwko Google i nie wszyscy dostaną pieniądze za treści publikowane w Internecie.

 

ZOBACZ: Google zakazuje reklam ślusarzy w Belgii, Holandii, RFN i Szwecji

 

Oprócz tych kwot dzienniki "Le Monde", "Le Figaro", "Liberation" i ich grupy medialne miały wynegocjować około 3 mln euro rocznie, zgadzając się w listopadzie ubiegłego roku na współpracę z Google w celu sprzedaży subskrypcji za pośrednictwem usługi oferowanej przez Google - informuje źródło zaznajomione ze sprawą. Prezes zarządu "Le Monde" Louis Dreyfus odmówił komentarza, podobnie, jak przedstawiciele "Le Figaro" i "Liberation".

 

Nie wszyscy wydawcy zadowoleni z ustaleń

 

"Nietransparentne umowy nie zapewniają sprawiedliwego traktowania wszystkich wydawców gazet, ponieważ wzór obliczeniowy nie jest podawany do wiadomości publicznej (…) Google wykorzystał nasze podziały" - napisał w oświadczeniu związek wydawców Spiil.

 

ZOBACZ: Pracownicy Google'a powołali pierwszy związek zawodowy. "Mamy dość"

 

W styczniu Google poinformował w komunikacie o podpisaniu z APIG (francuskie Stowarzyszenie Prasy Informacyjnej) uzgodnienie zasad określania sprawiedliwych opłat za korzystanie z treści. Chodzi o wyświetlanie wiadomości w wyszukiwarce i w usłudze Google News Showcase. Wydawcy stali na stanowisku, ze ich treści są objęte prawem autorskim na podstawie francuskiego prawa i zgodnie w myśl francuskich przepisów i zgodnie z wymaganiami francuskiego urzędu ds. konkurencji.

 

Takie porozumienia są zawierane indywidualnie z poszczególnymi wydawcami, wynika z informacji Google. Opłaty z tytułu wykorzystywania tych treści w wyszukiwarce i Google News Showcase trafią bezpośrednio do każdego wydawcy.

hlk/ PAP, wirtualnemedia.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie