Pracownicy Google'a powołali pierwszy związek zawodowy. "Mamy dość"

Biznes
Pracownicy Google'a powołali pierwszy związek zawodowy. "Mamy dość"
Pixabay
W związku jest obecnie zrzeszonych ponad 200 pracowników.

Pracownicy Google’a powołali pierwszy związek zawodowy - Alphabet Workers Union. "To największe i najbardziej zorganizowane wyzwanie dla zarządu firmy" – pisze w poniedziałek CNN. Związkowcy chcą "istotnego wpływu pracowników na decyzje, które dotyczą ich i społeczeństwa".

"Pracownicy Google i innych firm Alphabetu (macierzysta spółka Google’a) ogłaszają dzisiaj utworzenie związku zawodowego Alphabet Workers Union przy poparciu Communications Workers of America (CWA). To pierwszy taki związek w historii firmy" – napisali przedstawiciele nowo powołanej struktury w opublikowanym w poniedziałek komunikacie. CWA to największy związek zawodowy komunikacji i mediów w USA.

 

Pierwszy w historii firmy

 

Twórcy związku poinformowali o powołaniu Alphabet Workers Union w poniedziałkowym wydaniu "New York Timesa".

 

"Mamy dość" – napisali Parul Koul and Chewy Shaw przewodnicząca związku i jej zastępca. "O wiele za długo kierownictwo ignorowało zastrzeżenia tysięcy naszych pracowników w Google i w filiach Alphabetu". Władzom firmy wypominają, że współpracowali z rządami stosującymi represje na całym świecie, rozwijali sztuczną inteligencję na potrzeby ministerstwa obrony i zarabiali na reklamach dla grup szerzących nienawiść. Wśród zarzutów wobec władz firmy jest też łamanie praw pracowników, niereagowanie na nadużycia i molestowanie, w tym na tle seksualnym i rasowym.

 

ZOBACZ: Były szef związków zawodowych policji w Bostonie aresztowany za gwałty na nieletnich

 

"Będzie to pierwszy związek otwarty dla wszystkich pracowników etatowych oraz współpracowników kontraktowych"– podano w oświadczeniu.

 

Twórcy związku w komunikacie na swojej stronie nazywają jego powstanie "historycznym wydarzeniem – pierwszym związkiem zawodowym w dużej spółce technologicznej".

 

200 pracowników w związku

 

W związku jest obecnie zrzeszonych ponad 200 pracowników.

 

"To my pracownicy, zbudowaliśmy Alphabet. Piszemy kody, sprzątamy biura, podajemy jedzenie, prowadzimy autobusy i testujemy auta samosterujące i robimy wszystko, by ta machina działała. Jesteśmy w Alphabecie, bo chcemy tworzyć technologię, która ulepsza świat" – piszą związkowcy w "NYT".

 

"Chcemy, by Alphabet był firmą, w której pracownicy mają istotny wpływ na decyzje, które dotyczą nas i społeczeństw, w których żyjemy"– dodali.

 

Celem związku ma być "zapewnienie pracownikom zatrudnienia za uczciwe wynagrodzenie, bez strachu przed nadużyciami, zemstą i dyskryminacją".

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie