RPA wstrzymuje szczepienia preparatem AstraZeneca. Odpowiedź Brytyjczyków

Świat
RPA wstrzymuje szczepienia preparatem AstraZeneca. Odpowiedź Brytyjczyków
PAP/EPA/DIVYAKANT SOLANKI
Decyzja RPA ma związek z wynikami badania naukowców Uniwersytetu Witwatersrand

- Nie ma żadnych dowodów, że szczepionka AstraZeneca jest nieskuteczna w zapobieganiu hospitalizacji, ciężkiemu przebiegowi COVID-19 i śmierci - powiedział na antenie telewizji Sky Edward Argar z brytyjskiego ministerstwa zdrowia. To oficjalna odpowiedź na decyzję władz RPA o wstrzymaniu szczepień szczepionką AstraZeneca.

Decyzja RPA ma związek z wynikami badania naukowców Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu w którym wzięło udział 2,1 tys. osób. Wykazało ono, że szczepionka brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca ma minimalną skuteczność w zapobieganiu łagodnemu i umiarkowanemu przebiegowi choroby wywołanej przez południowoafrykański wariant koronawirusa. Jednocześnie ani w grupie placebo, ani w grupie, która przyjęła preparat, nie stwierdzono ciężkiego przypadku COVID-19. Do testów rekrutowano jednak głównie młode, zdrowe osoby.

 

ZOBACZ: Szczepionka AstraZeneca a wariant koronawirusa z RPA. Są wyniki badań

 

Decyzja władz RPA spotkała się z odpowiedzią rządu Wielkiej Brytanii oraz naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. 

 

Zapobieganie ciężkiemu przebiegowi COVID-19 

 

- Badanie potwierdza, że koronawirus znajdzie sposób, by rozprzestrzeniać się wśród zaszczepionej populacji, tak jak się tego spodziewaliśmy. Jednak biorąc również pod uwagę obiecujące inne badania w RPA z wykorzystaniem podobnego wektora, możemy sądzić, że szczepionki nadal będą łagodzić obciążenie systemów opieki zdrowotnej poprzez zapobieganie ciężkiemu przebiegowi COVID-19 - powiedział Andrew Pollard z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

 

ZOBACZ: Ukrywała zakażenie koronawirusem przed rodziną. Wszyscy zmarli

 

Z kolei profesor Sarah Gilbert oświadczyła, że trwają właśnie prace nad dodatkowym zastrzykiem, który lepiej uodparniałby na nowe warianty, jednak z tym - jak zaznaczyła, mierzą się obecnie wszyscy producenci szczepionek.

- Nie ma żadnych dowodów, że szczepionka AstraZeneca jest nieskuteczna w zapobieganiu hospitalizacji, ciężkiemu przebiegowi COVID-19 i śmierci. A to jest dziś nasz główny cel - oświadczył cytowany przez Reutersa Edward Argar z brytyjskiego ministerstwa zdrowia, przypominając, że "wariant z RPA nie znajduje się wśród tych dominujących na Wyspach".

 

Podkreślił, że szczepionka jest bardzo skuteczna przeciwko "popularnemu" w Wielkiej Brytanii wariantowi z Kent.

emi/bas/ Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie