Order Orła Białego dla Papcia Chmiela. Prezydent pośmiertnie odznaczył rysownika

Polska
Order Orła Białego dla Papcia Chmiela. Prezydent pośmiertnie odznaczył rysownika
Polsat News
Papcio Chmiel był m.in. kawalerem Orderu Uśmiechu. Po jego śmierci prezydent Andrzej Duda przyznał mu najwyższe państwowe odznaczenie

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Orderem Orła Białego rysownika Henryka Jerzego Chmielewskiego, czyli Papcia Chmiela. Autor serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka zmarł w nocy z 21 na 22 stycznia w wieku 97 lat. Odznaczenie zostanie wręczone rodzinie zmarłego artysty podczas jego pogrzebu, który odbędzie się w środę. Uroczystości nadano charakter państwowy.

Papcio Chmiel (niegdyś zwany także Dziadziem Chmielem) urodził się 7 czerwca 1923 r. w Warszawie. Należał do Armii Krajowej, w jego domu odbywały się tajne spotkania podziemia. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został artylerzystą w Wojsku Polskim.

 

Karierę rysownika komiksów Chmielewski rozpoczął, rysując dla "Świata Przygód", kontynuację losów Sierżanta Kinga z królewskiej konnicy (rok 1947), a potem w "Świecie Młodych" humoreski takie jak "Półrocze bumelanta" (rok 1951) czy "Witek Sprytek" (lata 1955-56).

 

Początkowo nie chciano drukować komiksu o Tytusie

 

W roku 1956 wpadł na pomysł komiksu o Romku, A'Tomku i małpie wysłanej w kosmos - czyli Tytusie. Historia ta nie znalazła uznania w redakcji "Świata Młodych". Wydrukowano ją dopiero rok później, kiedy Rosjanie wystrzelili pierwszy sputnik. Od tamtego czasu aż do lat 80. przygody trójki bohaterów systematycznie ukazywały się na łamach "Świata Młodych", a popularność komiksu przerosła oczekiwanie autora.

 

ZOBACZ: Nie żyje Jean-Claude Carrière. Scenarzysta i pisarz miał 89 lat

 

Od drugiej połowy lat 60., kiedy Tytus, Romek i A'Tomek pojawili się w książeczkach, przygody publikowane w piśmie coraz częściej stawały się fragmentami nowych albumów. Na podstawie komiksów powstał pełnometrażowy film animowany "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń". Chmielewski był też autorem autobiografii pod tytułem "Urodziłem się w Barbakanie" oraz będącej drugim tomem tej biografii książki "Tytus zlustrowany".

 

Chmielewski był Kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 roku został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2009 roku podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W 2019 roku prezydent Andrzej Duda nadał mu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

 

Niemal 230 odznaczonych Orderem Orła Białego

 

Order Orła Białego to najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej, ustanowione w 1705 r., a odnowione w 1921 r. i przywrócone w 1992 r. Nadawany jest za zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest także najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom innych państw.

 

ZOBACZ: Gąsowski przejął po Kowalewskim ważną rolę. "Mówił: kto jak nie ty?"

 

Po 1992 r. pierwszym odznaczonym był papież Jan Paweł II. Do końca ub. roku Orderem uhonorowano 227 osób.

 

Prezydent jest Wielkim Mistrzem Orderu Orła Białego, przewodniczącym Kapitule. W jej skład, obok Andrzeja Dudy, wchodzą obecnie: Bogusław Nizieński, Irena Zofia Romaszewska, Michał Kleiber, Adam Bujak oraz Bronisław Wildstein.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie