Nie żyje Jean-Claude Carrière. Scenarzysta i pisarz miał 89 lat

Świat
Nie żyje Jean-Claude Carrière. Scenarzysta i pisarz miał 89 lat
Wikimedia Commons/Studio Harcourt
Jean-Claude Carrière w 2014 r. otrzymał Oscara za całokształt twórczości

Pisarz, reżyser i scenarzysta Jean-Claude Carrière, który pracował razem z Luisem Bunuelem, Jacquesem Derayem, Milosem Formanem i Andrzejem Wajdą, zmarł w poniedziałek wieczorem w wieku 89 lat. O śmierci mężczyzny poinformowała jego córka Kiara Carrière.

Pisarz, który nie cierpiał na żadną konkretną chorobę, zmarł we śnie w swoim paryskim domu. Urodził się w 1931 roku na południu Francji w rodzinie średniozamożnych rolników uprawiających winorośl. W młodości uczęszczał do szkoły katolickiej, był ministrantem.

 

Po II wojnie światowej wraz z rodzicami przeniósł się z prowincji na przedmieścia Paryża, w którym mieszkał przez niemal całe swoje życie. Po ukończeniu studiów historycznych w wieku 27 lat został zmobilizowany i brał udział w wojnie algierskiej. Swoją pierwszą powieść napisał w 1957. W latach 50. asystował przy krótkometrażówkach Jacques'a Tatiego.

 

Długa lista reżyserów, z którymi współpracował

 

Swoją współpracę z Buñuelem, trwającą kilkanaście lat, rozpoczął od "Dziennika panny służącej" (1964) – adaptacji powieści Octave'a Mirbeau.

 

ZOBACZ: Pierwsza ofiara COVID-19 w Kongresie. Nie żyje republikanin Ron Wright

 

Później Carrière współtworzył również scenariusze do takich jego filmów jak: "Piękność dnia" (1967), "Droga mleczna" (1969), "Dyskretny urok burżuazji" (1972), "Widmo wolności" (1974) oraz "Mroczny przedmiot pożądania" (1977).

 

Carrière współpracował ponadto z takimi reżyserami, jak Pierre Étaix, Louis Malle, Jean-Luc Godard, Volker Schlöndorff, Miloš Forman, Philip Kaufman, Jacques Deray, Michael Haneke, Nagisa Ōshima, Philippe Garrel czy Julian Schnabel. Napisał również scenariusze do dwóch filmów Andrzeja Wajdy: "Danton" (1983) i "Biesy" (1988).

 

Poza scenariopisarstwem pojawiał się też okazjonalnie w filmach jako aktor. Mimo tego, że był ateistą – podobnie jak Buñuel – zagrał u niego księdza w "Dzienniku panny służącej" oraz heretyckiego biskupa z IV wieku w "Drodze mlecznej".

 

Juror w Cannes, laureat Oscara

 

Był trzykrotnie nominowany do Oscara za najlepszy scenariusz: za "Dyskretny urok burżuazji" (1972), "Mroczny przedmiot pożądania" (1977) i "Nieznośną lekkość bytu" (1988). Ostatecznie otrzymał Oscara za całokształt twórczości w 2014 jako jeden z nielicznych scenarzystów uhonorowanych tą nagrodą.

 

ZOBACZ: Zmarł autor słynnego przeboju "Midnight Train to Georgia"

 

Zasiadał w jury konkursu głównego na 34. MFF w Cannes (1981).

 

Jest autorem książki-rozmowy z Dalajlamą pt. "Siła buddyzmu". Napisał także adaptację indyjskiej "Mahabharaty" dla Petera Brooka, "Rozmowy o wielości świata", w których rozprawiał z fizykami molekularnymi i kosmologami, oraz "Słownik głupstw".

 

W Polsce ukazały się jego książki: „Alfabet zakochanego w Indiach”, „Alfabet zakochanego w Meksyku”, "Krąg łgarzy. Powiastki filozoficzne z całego świata", "Szorstkie wino" oraz zapis jego rozmowy z Umbertem Eco (moderowanej przez J-F. de Tonnaca) w książce pt. "Nie myśl, że książki znikną".

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie