Skazani na czytanie. Więzienna średnia to 50 książek na rok

Polska
Skazani na czytanie. Więzienna średnia to 50 książek na rok
Polsat News
Osadzonych jest 320. A więc średnio na jednego więźnia przypada 50 książek rocznie.

Książki są tak rozchwytywane, że na niektóre trzeba się zapisywać. Wynikami czytelnictwa pochwalił się areszt śledczy w Białymstoku. Więzienna średnia to 50 książek na rok, średnia krajowa - jedna. Niemal 70 proc. osadzonych czyta częściej, niż kiedy byli na wolności.

- Książka pomaga, naprawdę. Sam czytam i wiem, że kieruję się niektórymi rzeczami z książek - mówił przed kamerą Polsat News jeden z osadzonych. 

 

Wideo: materiał "Wydarzeń" o czytelnictwie wśród więźniów 

  

 

Więźniów interesuje każdy gatunek: fantastyka, horrory, biografie, literatura faktu i poezja. - Na niektóre książki są zapisy kilkutygodniowe - przyznaje mł. chor. Anna Kondraciuk, wychowawca ds. kulturalno-oświatowych w Areszcie Śledczym w Białymstoku. 

 

"Są zaangażowani i sami też chcą spróbować"

 

- Widzą, że inni z celi czytają, wymieniają książki, są zaangażowani i sami też chcą spróbować i zobaczyć, o co w tym wszystkim chodzi - dodała. 

 

- W ubiegłym roku ponad 16 tysięcy książek zostało wypożyczonych w naszym białostockim areszcie - poinformował st. szer. Kamil Tybulski, rzecznik prasowy dyrektora aresztu śledczego w Białymstoku. 

 

Niemal 70 proc. osadzonych czyta częściej, niż kiedy byli na wolności. Osadzonych jest 320, a więc średnio na jednego więźnia przypada 50 książek rocznie.

 

Jak idzie osadzonym z innych zakładów? 

 

Choć to dane z białostockiego więzienia, inne polskie zakłady karne wcale nie zostają z tyłu. Przykładowo w areszcie śledczym w Krakowie przy Montelupich, najchętniej czytani są Tokarczuk, Konrad, czy Baldwin. Tu czytelnictwo sięga osiemdziesięciu procent.

- Na wolności ludzie nie mają czasu, rodzina, dom, dzieci, praca - przyznaje jeden z osadzonych. 

 

Statystki potwierdzają dane Fundacji "Zmiana". Wynika z nich, że 8 na 10 więźniów to regularni czytelnicy.

 

Tylko 40 procent Polaków czyta rocznie jakąkolwiek książkę. Zaledwie 9 procent ma ich na koncie siedem.

msl/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie