Duda: Borrell powinien w Moskwie domagać się uwolnienia Nawalnego
Wizyta szefa dyplomacji UE Josepa Borrella w Moskwie powinna być związana z konkretnym oczekiwaniem, powinien domagać się, aby Aleksiej Nawalny został uwolniony i aby przestano go politycznie prześladować - mówił w środę prezydenta Andrzej Duda.
Prezydent Duda podczas środowej konferencji prasowej w ramach szczytu V4 w Juracie został zapytany o ocenę niedawnej wizyty w Moskwie szefa dyplomacji UE, w czasie której Borell rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.
ZOBACZ: Szef dyplomacji UE: Rosja odłącza się od Unii Europejskiej
Ławrow oświadczył wówczas m.in., że Unia Europejska nie jest obecnie solidnym partnerem Rosji. Komentując natomiast możliwość nałożenia przez Zachód nowych sankcji na Rosję z powodu sytuacji wokół opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, Ławrow powiedział, że Moskwa przywykła już do nakładanych jednostronnie restrykcji.
Oczekiwał konkretnego gestu
Odpowiadając na pytanie Duda zwrócił uwagę, że jeśli odbywa się ważna wizyta polityczna głównego przedstawiciela europejskiej dyplomacji i "to wizyta w takim kraju jak Rosja, gdzie akurat dochodzi do aresztowania czołowego przedstawiciela opozycji politycznej, którego wcześniej próbowano otruć, to wizyta ta powinna być związana z konkretnym oczekiwaniem".
ZOBACZ: "Dalekie od satysfakcjonujących". Szef dyplomacji UE o stosunkach z Rosją
- Oczekiwaniem gestu politycznego, pokazania, że pewne zasady są przestrzegane. Moim zdaniem pan Borrell powinien był się domagać, aby pan Nawalny został uwolniony i aby przestano go politycznie prześladować - podkreślił prezydent.
EU foreign policy chief Josep Borrell tells Euronews he rejects Russia's move to expel European diplomats. pic.twitter.com/hMgNQWjMO3
— euronews (@euronews) February 5, 2021
Zwrócił uwagę, że taki cel w ogóle nie został zrealizowany. Mało tego - dodał - można zadać zasadnicze pytanie, jaki w takim razie był cel tej wizyty i co ta wizyta przyniosła przede wszystkim "nam jako wspólnocie europejskiej". - Liczę na to, że my taką odpowiedź uzyskamy - zaznaczył Duda.
"Nie aresztuje się przedstawicieli opozycji"
Jak podkreślił, to nie jest kwestia tego, czy popiera Nawalnego czy nie, bo to jest rosyjska polityka.
- Natomiast zasada jedna powinna być zasadą żelazną. Mianowicie, że my jako przedstawiciele krajów demokratycznych i UE jako taka, jako właśnie sojusz państw demokratycznych, przestrzega twardo zasad i oczekuje przestrzegania tych zasad. Jedną z tych zasad jest to, że nie aresztuje się przedstawicieli opozycji za ich działalność polityczną, a tak to wygląda - mówił Duda.
- Uważam, że tutaj sprzeciw powinien był być ze strony głównego przedstawiciela unijnej dyplomacji absolutnie zdecydowany, a wydaje mi się, że czegoś takiego nie widzieliśmy w ogóle - dodał prezydent.
UE "niewiarygodnym partnerem"
W czasie wspólnej konferencji prasowej Borrela i Ławrowa szef rosyjskiej dyplomacji nazwał UE "niewiarygodnym partnerem" i skrytykował USA, co nie wywołało reakcji wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych. Władze Rosji poinformowały też wtedy o wydaleniu trojga dyplomatów – z Polski, Niemiec i Szwecji. W efekcie wielu komentatorów uznało wizytę za porażkę szefa unijnej dyplomacji.
🇷🇺@CiolosDacian : "Borrell's visit to #Moscow in these conditions and its consequences severely affected the EU's credibility as a factor of diplomatic influence. We now have consequences to repair and a lot of lessons, which I hope we will learn, from what happened." pic.twitter.com/86FJAWD6H5
— Renew Europe (@RenewEurope) February 9, 2021
- Agresywnie zaaranżowana konferencja prasowa i wydalenie trojga unijnych dyplomatów podczas mojej wizyty wskazują, że rosyjskie władze nie chciały wykorzystać tej okazji do bardziej konstruktywnego dialogu z UE. (...) Jako UE będziemy musieli wyciągnąć konsekwencje, zastanowić się uważnie nad kierunkiem, jaki chcemy nadać naszym stosunkom z Rosją i zgodnie postępować z determinacją – napisał po wizycie Borrell na stronie internetowej Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych